Instytut Pamięci Narodowej - Poznań

https://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/240366,Warsztaty-merytoryczne-dla-uczestnikow-XI-Turnieju-Debat-Historycznych-IPN-Pozna.html
13.04.2026, 06:05
Fot. Marcin Podemski (IPN)
Fot. Marcin Podemski (IPN)
Fot. Marcin Podemski (IPN)
Fot. Marcin Podemski (IPN)
Fot. Marcin Podemski (IPN)
Fot. Adam Dohnal (IPN)
Fot. Adam Dohnal (IPN)

Warsztaty merytoryczne dla uczestników XI Turnieju Debat Historycznych IPN – Poznań, 9 kwietnia 2026

09.04.2026

9 kwietnia 2026 r. w Przystanku Historia IPN w Poznaniu odbyły się warsztaty merytoryczne dla uczestników regionalnego etapu XI Turnieju Debat Historycznych IPN.

Podczas zajęć pracownicy OBEN IPN w Poznaniu przybliżyli uczestnikom tezy tegorocznego wielkopolskiego finału debat. Naczelnik OBEN IPN w Poznaniu Marta Szczesiak-Ślusarek omówiła tezę zatytułowaną „Kościół katolicki był głównym zwycięzcą sporu o kształt obchodów milenijnych w 1966 r.”, ukazując inicjatywy podejmowane przez instytucje kościelne oraz państwowe związane z tysięczną rocznicą Chrztu Polski, akcentując jednocześnie odbiór ich przez polskie społeczeństwo.

Hanna Kwaśny przeanalizowała tezę „Akt 5 listopada 1916 r. był przełomowym wydarzeniem na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości”. Poprzez metodę heurezy naprowadzała uczniów na argumentację pozwalającą bronić i zbijać zasadność tezy.

Kolejne zagadnienie zatytułowane „Przekazanie w lipcu 1939 r. przez Polaków wiedzy o maszynie szyfrującej Enigma Brytyjczykom i Francuzom było największym polskim wkładem w pokonanie III Rzeszy Niemieckiej” omówił Witold Sobócki. W swoim wystąpieniu podał szereg dowodów na słuszność przedstawianego stwierdzenia, ale także skontrował je argumentacją związaną z wkładem oręża polskiego w pokonanie hitlerowskich Niemiec.

Dr Adam Dohnal zajął się natomiast tezą „Układ Sikorski-Majski z 1941 r. był koniecznym i korzystnym dla Polski kompromisem politycznym”. Dokładnie przeanalizował cały dokument polsko-sowieckiej umowy, a następnie przytoczył jego pozytywne i negatywne następstwa.

Ostatnią tezę tegorocznego turnieju zatytułowaną „Polski Październik 1956 r. był jedynie pozorną odwilżą, która nie zmieniła istoty systemu” przybliżył Marcin Podemski, który nakreślił tło historyczne tego wydarzenia oraz przytoczył po trzy argumenty za i przeciw postawionemu stwierdzeniu.

Do tegorocznego regionalnego etapu, którego finał odbędzie się 16 kwietnia 2026 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, przyjęto 12 drużyn.