• Youtube
  • Facebook
  • Szukaj
Fot. Hanna Zaworonko
Fot. Hanna Zaworonko
Fot. Hanna Zaworonko
Fot. Hanna Zaworonko
Fot. Hanna Zaworonko
Fot. Hanna Zaworonko

Konferencja, wystawa oraz film o Poznańskim Czerwcu '56 w Paryżu – 18 czerwca 2026

18.06.2026

18 czerwca 2026 r. w gmachu Biblioteki Polskiej w Paryżu odbyła się międzynarodowa konferencja „«Du pain et la liberté»: Poznań: Juin 1956”.

Zorganizowane przez Société Historique et Littéraire Polonaise oraz Institut Bibliothèque Polonaise de Paris spotkanie historyków z Polski, Francji i Wielkiej Brytanii (m.in. Isabelle Davion, Tomasz Schramm, Pierre Buhler, Jan Toporowski, Georges Mink, Krzysztof Pomian), poza pogłębieniem wzajemnej wiedzy na temat polskiego i francuskiego kontekstu Poznańskiego Czerwca, pozwoliło też na upowszechnienie wiedzy o zrywie poznańskich robotników zarówno wśród Francuzów, jak mieszkających nad Sekwaną Polaków. Jednym z prelegentów był naczelnik Oddziałowego Biura Badań  Historycznych IPN w Poznaniu prof. UAM dr hab. Konrad Białecki, który wygłosił referat zatytułowany „Juin 1956 à Poznań”.

W trakcie obrad Konrad Białecki otworzył także na dziedzińcu Biblioteki Polskiej francuskojęzyczną wersję wystawy poznańskiego oddziału IPN „Poznań: Juin 1956”. Będzie ona prezentowana w Paryżu do końca lipca.

Zwieńczeniem konferencji była emisja przygotowanego w tym roku przez poznański oddział IPN filmu „Wszystko zaczęło się w Poznaniu” (prezentowana wersja zawierała napisy w języku francuskim). Pokaz zakończyły burzliwe oklaski.

do góry