• Youtube
  • Facebook
  • Szukaj
Fot. Adrian Mikołajczyk
Fot. Karol Brodnicki

Wykład „Pierwszy z polskich miesięcy. Poznański Czerwiec ’56” – Poznań, 23 czerwca 2026

23.06.2026

23 czerwca 2026 r. prof. UAM dr hab. Konrad Białecki wygłosił wykład „Pierwszy z polskich miesięcy. Poznański Czerwiec '56” w siedzibie Korporacji Akademickiej Hermesia w Poznaniu.

Wykład pozwolił uczestnikom poznać przyczyny i powody narastającego w latach pięćdziesiątych XX w. w Poznaniu konfliktu o podłożu gospodarczym oraz lepiej zrozumieć szerszy kontekst geopolityczny Czerwca '56. W dalszej części przedstawiono przebieg wydarzeń, które miały miejsce 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu.

Spotkanie było cenną lekcję historii, ukazującą dramatyczne doświadczenia poznańskich robotników, upamiętnione pomnikiem postawionym w centrum Poznania 1981 r., o czym również opowiadał prelegent. Wykład stanowił jeden z elementów obchodów 70. rocznicy pierwszego z „polskich miesięcy” – Poznańskiego Czerwca '56 – organizowanych przez poznański oddział IPN.

do góry