Nawigacja

Aktualności

Cykl audycji historycznych w Radio Zachód „Historie pisane na nowo...” – niedziele, godz. 14:05

W każdej audycji przedstawiamy nieznane dotąd wydarzenia, wracamy do spraw zapomnianych i ich bohaterów. Rozmawiamy z publicystami i historykami.

Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia – Radio Zachód we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu zaprasza w każdą niedzielę po godz. 14:00 na cykl audycji historycznych „Historie pisane na nowo...”.

W każdej audycji przedstawiamy nieznane dotąd wydarzenia, wracamy do spraw zapomnianych i ich bohaterów. Rozmawiamy z publicystami i historykami. Relacjonujemy uroczystości związane z ważnymi wydarzeniami oraz ciekawe konferencje i spotkania, dzięki którym można lepiej poznać historię regionu i kraju.

W audycji 4 lipca premiera reportażu przygotowanego z okazji 70. rocznicy gorzowskiego Stilonu. Dokładnie 7 lipca 1951 roku otwarto Zakłady Włókien Sztucznych, późniejsze Zakłady Włókien Chemicznych Stilon. W szczytowym momencie rozwoju fabryka zatrudniała ponad 10 tysięcy pracowników, a jej wyroby znali wszyscy miłośnicy muzyki i taśm magnetowidowych. To w Stilonie produkowano kasety magnetofonowe, taśmy szpulowe amatorskie i profesjonalne, używane w Polskim Radiu. Pod nazwą Stilon występowali piłkarze nożni, ręczni, hokeiści, siatkarze, koszykarki, waterpoliści. Dzięki Stilonowi powstał basen pływacki, lodowisko, hala sportowa,  nowe osiedla mieszkaniowe, a nawet linia tramwajowa. Przy Stilonie funkcjonował dom kultury, technikum chemiczne, przedszkola i ośrodki wypoczynkowe.
 
Wszystkie odcinki można znaleźć w internecie: www.zachod.pl

Zapraszamy na 103 i 106 FM.

do góry