Nawigacja

Aktualności

Cykl audycji historycznych w Radio Zachód „Historie pisane na nowo...” – niedziele, godz. 14:05

W każdej audycji przedstawiamy nieznane dotąd wydarzenia, wracamy do spraw zapomnianych i ich bohaterów. Rozmawiamy z publicystami i historykami.

Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia – Radio Zachód we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu zaprasza w każdą niedzielę po godz. 14:00 na cykl audycji historycznych „Historie pisane na nowo...”.

W każdej audycji przedstawiamy nieznane dotąd wydarzenia, wracamy do spraw zapomnianych i ich bohaterów. Rozmawiamy z publicystami i historykami. Relacjonujemy uroczystości związane z ważnymi wydarzeniami oraz ciekawe konferencje i spotkania, dzięki którym można lepiej poznać historię regionu i kraju.

W audycji 12 lipca mówić będziemy o Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Obywatelach II Rzeczypospolitej. Będą relacje z uroczystości upamiętniających ofiary "krwawej niedzieli" organizowane w Żarach i zielonogórskiej Łężycy. Opowiemy też o inicjatywie IPN, który na portalu zbrodniawolynska.pl udostępnił internetową Bazę Ofiar rzezi wołyńskiej. Znajduje się w niej ponad 17 tysięcy wpisów dotyczących ofiar, miejsc i okoliczności zbrodni.    
 
W audycji 19 lipca zaprosimy do zwiedzenia wystawy "Piast total war" przygotowanej w Muzeum Archeologicznym w Świdnicy k. Zielonej Góry. Ekspozycja opowiada o wczesnośredniowiecznej wojskowości polskiej. Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Przypomnimy też historię "Wielkiej ucieczki" jeńców z hitlerowskiego obozu w Żaganiu w 1944 roku. 
 
Wszystkie odcinki można znaleźć w internecie: www.zachod.pl

Zapraszamy na 103 i 106 FM.

do góry