Nawigacja

Aktualności

Cykl audycji historycznych w Radio Zachód „Historie pisane na nowo...” – niedziele, godz. 14:05

W każdej audycji przedstawiamy nieznane dotąd wydarzenia, wracamy do spraw zapomnianych i ich bohaterów. Rozmawiamy z publicystami i historykami.

Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia – Radio Zachód we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu zaprasza w każdą niedzielę po godz. 14:00 na cykl audycji historycznych „Historie pisane na nowo...”.

W każdej audycji przedstawiamy nieznane dotąd wydarzenia, wracamy do spraw zapomnianych i ich bohaterów. Rozmawiamy z publicystami i historykami. Relacjonujemy uroczystości związane z ważnymi wydarzeniami oraz ciekawe konferencje i spotkania, dzięki którym można lepiej poznać historię regionu i kraju.

W najbliższą niedzielę audycja poświęcona 60. rocznicy Wydarzeń zielonogórskich z 30 maja 1960 roku. Kilka tysięcy mieszkańców Zielonej Góry wystąpiło wówczas przeciwko komunistycznym władzom pod pretekstem obrony Domu Katolickiego, który miał zostać eksmitowany. W wyniku zajść 330 osób dotknęły surowe represje. Przez lata PRL pamięć o tamtych zdarzeniach była zapomniana. Udało się ją zachować dzięki lokalnym historykom i społecznikom. Z okazji rocznicy przypomnimy słuchowisko dokumentalne "Wydarzenia, których nie znacie" w reż. Kamila Hypkiego. Słuchowisko jest próbą rekonstrukcji historii z 1960 roku. W audycji będzie też rozmowa z prezesem IPN dr. Jarosławem Szarkiem.
 
Wszystkie odcinki można znaleźć w internecie: www.zachod.pl

Zapraszamy na 103 i 106 FM.

do góry