Nawigacja

Aktualności

I Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej – Poznań, 4 marca 2017

MIłośnicy historii spotkali się w sobotę, 4 marca, podczas I Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej, zorganizowanego pod patronatem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka

4 marca br. w Bibliotece Raczyńskich („Przystanek Historia”) odbyło się I Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej, zorganizowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Tegoroczne Forum stanowiło podsumowanie poznańskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i w całości poświęcone było żołnierzom drugiej konspiracji. Było również zaproszeniem do współpracy dla lokalnych środowisk, zajmujących się tą tematyką w Wielkopolsce.

Na zaproszenie organizatorów, by zaprezentować swoją działalność, odpowiedziało wielu przedstawicieli archiwów państwowych, fundacji, muzeów regionalnych, a także rekonstruktorów, nauczycieli, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, harcerzy, jak również rodzin żołnierzy wyklętych z całej Wielkopolski.

Głównym celem Forum była integracja wielkopolskiego środowiska, zajmującego się pamięcią o antykomunistycznej konspiracji, a także wymiana doświadczeń i kontaktów, które w przyszłości zaowocują wspólnymi projektami badawczymi i edukacyjnymi.

Przedsięwzięcie podzielono na trzy panele dyskusyjne. Można było wysłuchać niezwykle interesującego wykładu dr. Tomasza Łabuszewskiego o polskim podziemiu niepodległościowym. Uczestnicy wprowadzającej dyskusji: prof. Jan Żaryn, Arkadiusz Gołębiewski, Robert Kostro oraz mec. Grzegorz Wąsowski zastanawiali się nad tym, co dalej z pamięcią o żołnierzach wyklętych, oraz w jaki sposób skutecznie upamiętniać i upowszechniać wiedzę o ich czynach. Zadali też pytanie, czy przejęcie organizacji obchodów święta 1 marca przez instytucje państwowe i samorządowe nie zmieni dotychczasowego, spontanicznego i społecznego jego charakteru.

Podczas drugiego panelu uczestnicy rozmawiali o dotychczasowych, sprawdzonych formach edukacji. Opowiadali o swoich doświadczeniach w tworzeniu atrakcyjnych projektów. Jego uczestnikami byli: Tomasz Łęcki, dr Tomasz Łabuszewski, reżyser Zbysław Kaczmarek oraz Aleksander Podgórny.

Część trzecia była poświęcona szeroko rozumianym sukcesom i porażkom w edukacji historycznej związanej z drugą konspiracją. Na pytanie, jak skutecznie edukować i upamiętniać, odpowiadali: dr Dariusz Kucharski, Janusz Waliszewski, Maciej Myczka, dr Jacek Kubiak oraz dr Małgorzata Kołodziejczak.

Dyskusji towarzyszyły dodatkowe przedsięwzięcia. Poczta Polska prezentowała znaczki pocztowe z wizerunkami żołnierzy antykomunistycznego podziemia od 1944 r. Z kolei Narodowy Bank Polski, w specjalnej ekspozycji, prezentował okolicznościowe monety o tej samej tematyce. Ponadto uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną Biura Edukacji Narodowej IPN. Mogli też obejrzeć, wyprodukowane wspólnie z TVP, filmy o wielkopolskim podziemiu niepodległościowym, a także podziwiać wystawę malarstwa Jerzego Oleksiaka pod tytułem „Ludzie Cogito” o tematyce historycznej. Część prac Oleksiaka to symboliczne obrazy odwołujące się wprost do okupacji sowieckiej.

W ramach Forum prezentowano też powstałe w IPN gry historyczne przeznaczone dla dzieci. Szczególnym wydarzeniem była prezentacja gry „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego 1939–1944”.

Uczestnicy Forum nawiązali cenne kontakty, a także przeprowadzili ożywione dyskusje, co stanowi niepodważalny sukces inicjatywy. 

 

PATRONAT MEDIALNY: TVP3 POZNAŃ, RADIO MERKURY POZNAŃ

Dżingiel promujący I Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej przygotowany przez Piotra Świątkowskiego z Radio Merkury Poznań.

 

do góry