Nawigacja

Aktualności

Rajd rowerowy „Ścieżkami historii. Śladami Adolfa Bnińskiego” – Środa Wlkp.–Gułtowy, 2 lipca 2017

W dniu 2 lipca 2017 roku odbył się organizowany przez poznański oddział IPN wraz ze Stowarzyszeniem im. Adolfa Bnińskiego rajd rowerowy „Ścieżkami historii. Śladami Adolfa Bnińskiego”.

Na początku wydarzenia uczestnicy, wraz z Burmistrzem Środy Wielkopolskiej Wojciechem Ziętkowskim oraz Starostą Powiatu Średzkiego Marcinem Bednarzem, złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Inspektoratu AK Środa umieszczoną na Starym Rynku w Środzie Wielkopolskiej. Następnie przedstawiciele wielkopolskiej Policji, w ramach odbywającej się równocześnie akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”, rozdali uczestnikom materiały edukacyjne dotyczące zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem pieszych oraz rowerzystów.

Rajd został uroczyście otwarty symbolicznym wystrzałem w powietrze przez burmistrza miasta, kolumna uczestników ruszyła w kierunku Miejsca Pamięci w Janowie.

Po około godzinie wszyscy dotarli szczęśliwie na miejsce pierwszego postoju. Niespodzianką dla rajdowców była wizyta w tym miejscu podpułkownika Ludwika Miśka ps. „Robert” – lotnika, żołnierza Armii Krajowej, wiceprezesa Zarządu Okręgowego „Wielkopolska” Światowego Związku Żołnierzy AK, specjalisty w zakresie dziejów konspiracji podczas II Wojny Światowej. Podpułkownik w krótkim wystąpieniu przybliżył dzieje zrzutu lotniczego w Janowie we wrześniu 1943 roku. Na temat Miejsca Pamięci, a także poszczególnych elementów wchodzącym w jego skład, krótki wykład wygłosił kostrzyński regionalista Kazimierz Matysek.

Kolejnym celem, a zarazem centralnym punktem rajdu była uroczysta msza święta odprawiona w kościele pod wezwaniem Świętego Kazimierza w Gułtowach w intencji Adolfa hr. Bnińskiego. Po jej zakończeniu uczestnicy wysłuchali prelekcji Aleksandry Pietrowicz, w której przybliżono życiorys Adolfa Bnińskiego oraz dzieje wielkopolskiej konspiracji w Kraju Warty.

Po wyjściu z kościoła złożono kwiaty na symbolicznym grobie Adolfa Bnińskiego. Dzięki uprzejmości Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczestnicy mogli zwiedzić salę pamięci Adolfa Bnińskiego mieszczącą się w położonym nieopodal pałacu – dawnej siedzibie rodowej Bnińskich.

Na rowerzystów czekał także poczęstunek, po którym kolumna ruszyła w drogę powrotną na Stary Rynek w Środzie Wielkopolskiej. Tam rajd został oficjalnie zakończony.

do góry