Nawigacja

Aktualności

Wizyta Thomasa Strobela, przedstawiciela administracji Kraju Związkowego Brandenburgii – Poznań, 25 października 2017

25 października poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej odwiedził Thomas Strobel – przedstawiciel administracji Kraju Związkowego Brandenburgii, który przebywa w Wielkopolsce w ramach programu stażowego „Wielkopolska Akademia Samorządności”. Towarzyszył mu Marcin Książkiewicz z Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Celem „Wielkopolskiej Akademii Samorządności” jest przekazanie uczestnikom umiejętności i wiedzy, która przybliży im wybrane aspekty funkcjonowania samorządu regionalnego w Polsce. Ponadto absolwenci programu staną się ambasadorami Wielkopolski w swoim środowisku zawodowym i politycznym. W programie przewidziano cykl prezentacji w departamentach oraz wizyty studyjne w Wielkopolsce. Program nawiązuje w swej idei do wsparcia jakie po 1989 r. otrzymała Polska w zakresie szkolenia kadr urzędniczych na szczeblu samorządowym. Spłacając zaciągnięty dług wdzięczności, Wielkopolska przekazuje dalej nabyte i rozwinięte przez funkcjonariuszy publicznych wiedzę i umiejętności, wychodząc naprzeciw potrzebom administracji partnerów zagranicznych Województwa Wielkopolskiego, a zwłaszcza regionów partnerskich. Program zostanie rozwinięty w przyszłości o staże pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego za granicą oraz partnerstwa z uczelniami wyższymi celem organizacji szkoleniowych pobytów stażowych dla młodych liderów samorządności (studentów, urzędników, działaczy społecznych).

W Instytucie Pamięci Narodowej Thomas Strobel został powitany przez dr. hab. Rafała Reczka, dyrektora oddziału, który opowiedział o zadaniach i roli Instytutu. Następnie Marcin Podemski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej przybliżył gościowi tegoroczną ofertę edukacyjną Instytutu, zreferował najważniejsze projekty oraz opowiedział o powstających wystawach. Pracownicy Oddziałowego Archiwum: Bartosz Rybak i Adam Żarnowski skupili się na specyfice pracy w archiwum. Wprowadzili Thomasa Strobela w charakter gromadzonych zbiorów i wytłumaczyli zasady udostępniania materiałów archiwalnych na potrzeby różnych rodzajów wniosków. Gościa zainteresował system cyfrowego archiwum oraz inwentarz archiwalny i możliwość korzystania z niego w internecie. Na zakończenie archiwiści oprowadzili Strobela po czytelni akt jawnych, pracowni reprograficznej oraz magazynach. Szczególnie zainteresowały gościa prezentowane aktualnie wystawy o Poznańskim Czerwcu oraz mecenasie Hejmowskim.

do góry