Nawigacja

Aktualności

Piąty odcinek „Gońca Historycznego IPN” w TVP Historia

„Goniec Historyczny IPN” przedstawia pełne spektrum działań Instytutu w Polsce. Autorzy prezentują kulisy najciekawszych badań i śledztw, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów.

W piątym odcinku „Gońca Historycznego IPN”, który został wyemitowany na antenie TVP Historia w piątek 3 listopada 2017, o godzinie 18:40 (powtórka we wtorek, 7 listopada 2017, o godzinie 11:50) przedstawiamy postacie niezłomnych kapłanów, męczenników sprawy polskiej – abp. Antoniego Baraniaka oraz ks. Jerzego Popiełuszki.

Abp Antoni Baraniak – bliski współpracownik prymasa, kard. Stefana Wyszyńskiego. Aresztowany i torturowany w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej. Arcybiskup był człowiekiem niezłomnym. W więzieniu uczynił postanowienie, że nigdy nie będzie świadczył przeciwko księdzu prymasowi i że jest gotów oddać swe życie za sprawę Kościoła.

Drugi felieton jest wspomnieniem bohaterskiej postawy ks. Jerzego Popiełuszki. Prezentuje jego dzieciństwo, młodość oraz działalność duszpasterską i służbę Ojczyźnie.

„Goniec Historyczny IPN”, odcinek 5

* * *

Nowy cykliczny program „Goniec Historyczny IPN” pod redakcją Bartłomieja Grudnika ruszył we wrześniu 2017 roku na antenie TVP Historia. Gospodarzem programu jest dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN dr Dariusz Iwaneczko. Emisja kolejnych odcinków – co dwa tygodnie. „Goniec Historyczny IPN” prezentuje pełne spektrum działań Instytutu w Polsce. Autorzy przedstawiają kulisy najciekawszych badań i śledztw, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Ukazują także wpływ działalności jego pracowników na współczesne wydarzenia polityczne i życie społeczne. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów. Pozwoli na nowo odkrywać białe plamy, często powstałe z powodów politycznych bądź braku źródeł historycznych. W programie wypowiadają się m.in. eksperci i pracownicy naukowi.

do góry