Nawigacja

Aktualności

Dzień Pamięci „Remembrance Day” – Poznań, 8 listopada 2017

Na Cytadeli oddano cześć poległym żołnierzom i ofiarom I oraz II wojny światowej

W dniu 8 listopada 2017 r. na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej w Poznaniu odbyła się coroczna ceremonia składania wieńców z okazji Dnia Pamięci – „Remembrance Day”.

W uroczystości wzięli udział m.in. Brytyjski Konsul Honorowy w Poznaniu Włodzimierz Marciniak, Attaché Obrony Ambasady Brytyjskiej płk Simon Blake, Zastępca Attaché Obrony Ambasady Kanadyjskiej mjr Michael Bernardo oraz delegacje Ambasad Australii i Nowej Zelandii, przedstawiciele Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Poznania, także Wojska Polskiego i stacjonujących w Polsce brytyjskich sił zbrojnych, a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 91 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Poznaniu.

Święto upamiętnia podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową 11 listopada 1918 r. W tym dniu, od 1919 roku, oddaje się cześć poległym żołnierzom i ofiarom I oraz II wojny światowej. Ich pamięć, zgodnie z tradycją, czci się w trakcie ceremonii ciszą o godz. 11:00.

Uroczystość w Poznaniu była poświęcona także pamięci „odważnych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli i umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni z państw Wspólnoty Brytyjskiej”.

W trakcie ceremonii, po słowie wstępnym, wygłoszonym przez Attaché Obrony Ambasady Brytyjskiej płk Simona Blake’a, został odczytany przez pastora Roberta Gamble’a oraz Proboszcza Garnizonu Poznań ks. płk. Mariusza Stolarczyka fragment Ewangelii wg św. Jana. Zawarte w nim są słowa, często umieszczane w epitafiach na stelach nagrobnych wojennych cmentarzy brytyjskich: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.

Kulminacyjnym punktem była minuta ciszy, poprzedzona krótkim Aktem Pamięci, odczytanym przez brytyjskiego Attaché Obrony i Konsula Honorowego w Poznaniu oraz odegraniem sygnału „Ostatnia Warta” – „The Last Post”.

Po złożeniu wieńców i kwiatów, ceremonię zakończyła „Modlitwa o pokój” i błogosławieństwa, wygłoszone przez pastora oraz kapelana.

Dzień ten nazywany jest także Dniem Maku – „ Poppy Day” – z uwagi na zwyczaj noszenia w tym dniu sztucznych maków przypiętych do ubrania na znak pamięci, a także tworzących charakterystyczne wieńce, składane na grobach i pod pomnikami. Dochód ze sprzedaży tych maków, prowadzonej przez Brytyjską Legię Królewską, przeznaczony jest na pomoc weteranom. Sam symbol zaś wywodzi się z czasów I wojny światowej, gdy totalnie zniszczone działaniami wojennymi pola Flandrii ukwieciły się jedynie czerwonymi makami.

W Polsce, jednym z kilku miast w których odbywa się ta ceremonia, jest Poznań, ze względu na istniejący tutaj Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej, zlokalizowany na Cytadeli przy ul. Armii Poznań.

Tekst i zdjęcia: Adam Kaczmarek

do góry