Nawigacja

Aktualności

36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Działania edukacyjne poznańskiego pionu edukacyjnego

  • Baner na Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim Fot. Tomasz Łuczak
    Baner na Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim Fot. Tomasz Łuczak
  • Baner na Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim Fot. Tomasz Łuczak
    Baner na Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim Fot. Tomasz Łuczak
  • Zapal Światło Wolności
    Zapal Światło Wolności

W związku z wprowadzeniem 36 lat temu stanu wojennego w Polsce Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej zaplanowało szereg działań o charakterze edukacyjnym, w tym m.in. wywieszenie na gmachu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu banera poświęconego śmiertelnym ofiarom stanu wojennego, nawiązującego do kampanii społecznej IPN pod hasłem „Zapal Światło Wolności”.

11 grudnia Agnieszka Kołodziejska (OBEN) wygłosi wykład „Stan wojenny w Polsce” dla społeczności szkolnej oraz poprowadzi warsztaty „Plakat jako źródło do dziejów «Solidarności»” dla uczniów najstarszych klas I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku.

13 grudnia zajęcia dla uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie w związku z 36. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego i organizowanym w szkole Dniem Ofiar Stanu Wojennego przeprowadzi dr Katarzyna Florczyk (OBEN).

13 grudnia w Zespole Szkół Specjalnych nr 101 im. Jana Brzechwy w Poznaniu Witold Sobócki (OBEN) poprowadzi warsztaty „Radio »Solidarność« – forma oporu podczas stanu wojennego”, podczas których uczniowie poznają dzieje podziemnego radia w Poznaniu jako udanej próby przełamania monopolu informacyjnego władz PRL.

Przez cały dzień 13 grudnia 2017 r. na antenie Radia Poznań nadawane będą audycje w ramach projektu edukacyjnego „13 grudnia. Dzień poświęcony 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego” realizowanego we współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Od 9:00 do 18:00 można będzie posłuchać materiałów archiwalnych oraz licznych rozmów z historykami, ekspertami, uczestnikami wydarzeń. Audycje wzbogacone zostaną muzyką z lat 80.

14 grudnia przed projekcją filmu „Jack Strong” w kinie Rialto w Poznaniu w ramach cyklu „Historia na dużym ekranie” Agnieszka Kołodziejska (OBEN) wygłosi wykład „Pułkownik Ryszard Kukliński i jego tajna misja w czasie zimnej wojny”.

20 grudnia w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu odbędą się kolejne warsztaty Radio »Solidarność« – forma oporu podczas stanu wojennego” prowadzone przez Witolda Sobóckiego (OBEN).

Jak co roku, zachęcamy do wzięcia udziału w kampanii społecznej „Zapal Światło Wolności” nawiązującej do gestu solidarności z narodem polskim wykonanego przez mieszkańców wolnego świata w 1981 roku. Przypominany, że światło można zapalić także wirtualnie: http://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/

Osobom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy na temat stanu wojennego w Polsce polecamy portal edukacyjny http://www.13grudnia81.pl/

do góry