Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie instalacji Wypędzeni Wielkopolanie – Poznań, 21 grudnia 2017

Ekspozycja obejmuje kilkadziesiąt fotografii i dokumentów na sześciu wielkoformatowych planszach. Jest syntetyczną prezentacją tematu nazistowskich deportacji z ziem wcielonych do III Rzeszy. Stanęła w miejscu przewidzianym w przyszłości na lokalizację Pomnika Wypędzonych Wielkopolan.

Naszym celem jest ożywienie tematu niemieckich deportacji Wielkopolan podczas II wojny w świadomości poznaniaków i Wielkopolan, a przez to także stworzenie w mieście i regionie klimatu sprzyjającego refleksji i debacie historycznej w okresie poprzedzającym powstanie pomnika.

Ważnym aspektem przedsięwzięcia jest jego wymiar społeczny: danie satysfakcji środowiskom kombatantów, ofiar deportacji i ich rodzin, od dawna zabiegających o postawienie pomnika. Dla wielu z tych osób nasza ekspozycja będzie pierwszym im znanym upamiętnieniem cierpień, jakie przeżyli oni sami lub ich bliscy.

W czasie przewidzianej na trzy miesiące ekspozycji Związek Miast Polskich – organizator Instalacji – wspólnie z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu przeprowadzi projekt edukacyjny pt. „Zapomniane deportacje”.

Jacek Kubiak  

Fot. Małgorzata Schmidt

do góry