Nawigacja

Aktualności

99. rocznica Powstania Wielkopolskiego – Potulice, 5 lutego 2018

Styczeń i luty to miesiące, w których odbywa się na terenie Wielkopolski najwięcej uroczystości przywołujących pamięć o Powstaniu Wielkopolskim. W mniejszych miejscowościach stają się one dla lokalnych społeczności jednym z najważniejszych wydarzeń w roku. Tak było także po raz kolejny w Potulicach w gminie Wągrowiec.
Obchody rocznicowe zostały zorganizowane przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 Koło Gmina Wągrowiec, Stowarzyszenie Wiejskie „Strzecha” w Potulicach oraz Szkołę Podstawową im. Stanisława Staszica. W uroczystość po raz kolejny włączył się także proboszcz parafii pw. św. Katarzyny w Potulicach ks. Tomasz Kubiak.
Tradycyjne już uroczystości rocznicowe w Potulicach nawiązują do pamięci o starciu z Niemcami 6 lutego 1919 r., podczas którego Polacy podjęli udany atak na utracone pozycje w Radwankach i Podstolicach. Polegli i śmiertelnie ranieni zostali wówczas powstańcy z oddziału żelicko-potulickiego: Teodor Wasilewski, Józef Turtoń i Wacław Lorenc. Wszyscy zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Potulicach. Wasilewski spoczywa w grobie rodzinnym. Turtoń i Lorenz mają groby indywidualne, dlatego mogli zostać objęci ochroną wynikającą z ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych. W 2014 r. mogiły otrzymały nowe nagrobki fundowane ze środków budżetu państwa.
Uroczystość rozpoczęło odsłonięcie i poświęcenie tablicy na bramie cmentarnej, upamiętniającej pochowanych na tym cmentarzu powstańców wielkopolskich, zarówno poległych, jak i zmarłych kombatantów. Kolejnym punktem uroczystości była Msza św. w miejscowych kościele, odprawiana w intencji związanych z parafią powstańców i uczestników walk o niepodległość od czasów Powstania Listopadowego.
Obchody zakończyło V Spotkanie Rodzin Powstańców Wielkopolskich w świetlicy wiejskiej w Potulicach, połączone m.in. z wręczeniem wyróżnień uczniom zaangażowanym w działania na rzecz upamiętniania Powstania. Wyróżnienia przekazał Prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 Wawrzyniec Wierzejewski. W uroczystościach brał także udział Adam S. Kaczmarek – przedstawiciel poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Tekst i zdjęcia: Adam S. Kaczmarek
 

do góry