Nawigacja

Aktualności

9. przegląd filmowy „Echa Katynia” – Zielona Góra, 25 kwietnia 2018

  • 9. przegląd filmowy „Echa Katynia”
    9. przegląd filmowy „Echa Katynia”
  • 9. przegląd filmowy „Echa Katynia”
    9. przegląd filmowy „Echa Katynia”

W kwietniu i maju 2018 roku w 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, Instytut Pamięci Narodowej organizuje 9. przegląd filmowy „Echa Katynia”. W jego ramach pokazane zostaną historyczne filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych. W Zielonej Górze 9. przegląd filmowy „Echa Katynia” odbył się 25 kwietnia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida.  Rano odbył się pokaz dla młodzieży szkolnej, a po południu projekcje otwarte dla wszystkich widzów.

„Echa Katynia” to inicjatywa edukacyjna, a wstęp na imprezy przeglądowe jest bezpłatny. Wielu pokazom filmowym towarzyszą prelekcje historyczne, dyskusje z udziałem reżyserów, naukowców, dziennikarzy, producentów, a także członków Rodzin Ofiar Golgoty Wschodu. W roku 2018 uczestnicy przeglądu mogli obejrzeć następujące filmy:

  • „Rozstrzelać Polaków” (2017), scenariusz: Tomasz Sommer, reżyseria: Mirosław Majeran;
  • „Nie pamiętam” (2018), scenariusz: Danuta Nagórna i Jarosław Witaszczyk, reżyseria: Mirosław Mamczur;
  • „Miałam Ojca w wyobraźni” (2010), scenariusz i realizacja: Tomasz Piotrowski;
  • „W jednej chwili…” (2018), etiuda produkcji IPN.

Wybrane do tegorocznej edycji produkcje stanowią chronologiczny tryptyk ludobójczych działań sowietów wobec naszych przodków. Od „operacji antypolskiej” NKWD z lat 1937–1938, której ofiarą padło kilkaset tysięcy rodaków pozostawionych poza granicą ryską („Rozstrzelać Polaków”), poprzez Golgotę Wschodu czasu II wojny – Zbrodnię Katyńską i deportacje do łagrów („Nie pamiętam”), aż po niewysłowioną traumę Rodzin Ofiar sowieckiego komunizmu („Miałam Ojca w wyobraźni” i „W jednej chwili…”).

 

do góry