Nawigacja

Aktualności

„Armii w darze – 80. rocznica przekazania broni ze zbiórki Funduszu Obrony Narodowej w Nowym Tomyślu” – Nowy Tomyśl, 16 czerwca 2018

16 czerwca w Nowym Tomyślu odbyły się obchody historyczne pod nazwą „Armii w darze – 80. rocznica przekazania broni ze zbiórki Funduszu Obrony Narodowej w Nowym Tomyślu”.

Trudna sytuacja odrodzonego po wielu latach niewoli państwa polskiego była powodem powstania Funduszu Obrony Narodowej. Włodarze państwa zdawali sobie sprawę z potrzeby przeznaczania na cele militarno-obronne znaczących środków, z niepokojem przyglądali się rosnącej sile Niemiec i ZSRR, zbrojących się od lat 30. Polską odpowiedzią były rosnące wydatki na obronę kraju, które w tym czasie należały do największych w Europie. Nie niwelowały one jednak różnicy między uzbrojeniem i wyposażeniem Wojska Polskiego, a armiami dwóch największych sąsiadów Polski: Wehrmachtu i Armii Czerwonej. Pomysłem, który miał wpłynąć na wzmocnienie kraju i odwrócić pogłębiającą się złą sytuację, było odwołanie się do patriotyzmu i ofiarności obywateli. Władze widziały źródło pozyskania środków w zbiórkach przeprowadzanych wśród społeczeństwa. Pierwszę próbą realizacji tego pomysłu był Fundusz Obrony Morskiej, 9 kwietnia 1936 roku utworzono kolejny fundusz, tym razem mający dozbroić polską armię. Nowotomyski Komitet Funduszu Obrony Narodowej powstał w październiku 1937 roku z inicjatywy starosty powiatowego Ignacego Skocznia, który zorganizował zbiórkę w powiecie. Za zebraną sumę zakupiono broń dla dwóch pułków stacjonujących w Poznaniu: 57. Pułku Piechoty i 7. Pułku Strzelców Konnych, pozostałą sumę przeznaczono na zakup broni dla jednego ze ścigaczy budowanych w ramach Funduszu Obrony Morskiej. Uroczystości przekazania broni zorganizowanej w niedzielę 10 lipca 1938 roku w Nowym Tomyślu nadano charakter manifestacji patriotycznej.

Obchody 80. rocznicy tego wydarzenia zainaugurowane zostały o godz. 10:00 otwarciem okolicznościowej wystawy w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu. Następnie odbył się się przemarsz uczestników i sprzętu wojskowego ulicami miasta, msza św. polowa, uroczyste przekazanie broni i piknik historyczny. Wydarzenie zakończyło się koncertem zespołu Hańba.

Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57. Pułku Karola II Króla Rumunii. W przygotowanie i przeprowadzenie obchodów włączyła się również 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, Powiat Nowotomyski oraz inne organizacje i instytucje. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu objął wydarzenie patronatem honorowym.

Z okazji rocznicy wydano „Jednodniówkę Rocznicową” – wydawnictwo okazjonalne Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu i Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57. Pułku Karola II Króla Rumunii.

do góry