Nawigacja

Aktualności

Prezentacja nieznanych zdjęć pierwszej rocznicy Czerwca 1956 – Poznań, 12 lipca 2018

Prezentacja nowo odkrytych źródeł dotyczących pierwszej rocznicy „Czarnego Czwartku”

12 lipca 2018 r. o godz. 12:30 w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 odbył się wykład, w trakcie którego zebrani mogli zapoznać się z nieznanymi dotąd w Polsce zdjęciami wykonanymi w Poznaniu przez Lisę Larsen, amerykańską fotoreporterkę czasopisma „Life”, w pierwszą rocznicę „Czarnego Czwartku”. Wydarzenie zgromadziło uczestników wydarzeń sprzed 62 lat i przedstawicieli mediów.

Bunt robotników Poznania długo wzbudzał wielkie zainteresowanie Zachodu, czego dowodzi m.in. obecność na tzw. procesach poznańskich przedstawicieli największych światowych redakcji. Pochodną owej fascynacji „miastem buntu” jest wizyta wziętej amerykańskiej dziennikarki pracującej dla poczytnego magazynu „Life”, która w pierwszą rocznicę Czerwca z pełnym rozmysłem przyjechała do Poznania. Zrobiła tutaj ok. 20 unikatowych, kolorowych zdjęć dokumentujących fakt upamiętnienia Czerwca 1956 i jego ofiar przez mieszkańców Poznania. Ostatecznie na łamach pisma ukazała się tylko jedna poznańska fotografia („Life”, 15 VII 1957 r.). Reszta filmowej rolki trafiła do redakcyjnego archiwum liczącego miliony zdjęć i spoczywała tutaj przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Dzięki projektowi digitalizacji fotograficznych zasobów magazynu „Life” zdjęcia Lisy Larsen opisane: „Poznan riot anniversary”, trafiły do sieci, gdzie odnalazł je dr Piotr Grzelczak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu. Nieznane dotąd fotografie dokumentujące obchody pierwszej rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 mają fundamentalne znaczenie dla zrozumienia fenomenu walki o jego pamięć toczonej w PRL pomiędzy stroną społeczną a komunistyczną władzą.

W interesującej dyskusji, która wywiązała się po prezentacji zdjęć, podkreślano szczególnie możliwość zidentyfikowania niektórych bohaterów fotografii.

Relacje mediów:

Polska Agencja Prasowa

Gazeta Wyborcza

Radio Poznań

Głos Wielkopolski

Onet.pl

Biuletyn Miejski

Codzienny Poznań

do góry