Nawigacja

Aktualności

31 sierpnia 1983 roku – zdjęcia Jana Kołodziejskiego z protestu „Solidarności” w trzecią rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

35 lat mija od demonstracji 31 sierpnia 1983 roku w Poznaniu

Zdjęcia archiwalne autorstwa Jana Kołodziejskiego pochodzące ze zbiorów Fundacji Wielkopolskie Archiwum Solidarności ilustrują protesty, które odbyły się w Poznaniu 31 sierpnia 1983 roku w trzecią rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Pierwszy punkt słynnych 21 postulatów mówił o akceptacji niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych – to, co podczas wydarzeń Sierpnia '80 wydawało się niemożliwością, nagle stało się faktem – władze podpisały porozumienia z przedstawicielami strajkujących, zgadzając się na powołanie niezależnych, samorządnych związków zawodowych.

Według kalendarium poznańskiej „Solidarności” (za: Eugenia Renia Dabertowa „»Solidarność« Wielkopolska 1980-1989. Kalendarium”, Poznań 1996) 31 sierpnia 1983 roku po rocznicowej mszy św. odprawionej w kościele św. Michała pochód ponad 700 osób starł się z jednostkami ZOMO pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Druga grupa demonstrantów zmierzała od strony kościoła Dominikanów. Starcia trwały do późnego wieczora, w ich wyniku zatrzymano 300 osób. Wydarzenia tego dnia uchwycił w kadrze fotograf Jan Kołodziejski.

do góry