Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Poznań, 15 października 2018

Uhonorowano działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 80., uczestników Czerwca 1956 roku w Poznaniu oraz Wydarzeń Zielonogórskich z 1960 roku

W dniu 15 października 2018 r. w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, w Sali im. Witolda Celichowskiego, odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń Krzyż Wolności i Solidarności. To wyjątkowe odznaczenie za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród odznaczonych znaleźli się działacze opozycji antykomunistycznej z lat 80., uczestnicy Czerwca 1956 roku w Poznaniu oraz Wydarzeń Zielonogórskich z 1960 roku.

Uroczystość poprowadził dr hab. Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W imieniu Prezydenta aktu dekoracji dokonał dr Mateusz Szpytma, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Po uroczystym wręczeniu odznaczeń głos zabrali Prezes Mateusz Szpytma oraz Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann. W imieniu odznaczonych przemówił Lech Różański.

do góry