Nawigacja

Aktualności

Klub Filmowy „Historia na dużym ekranie” – Poznań, wrzesień–grudzień 2018

Zmiana terminu seansu grudniowego!

17 grudnia 2018 r. w poznańskim Kinie Rialto miała miejsce projekcja filmu „Awans” w reżyserii Janusza Zaorskiego do scenariusza Edwarda Redlińskiego. Był to ostatni, czwarty seans w ramach projektu: „Historia na dużym ekranie” prowadzonego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu.

W odróżnieniu od wcześniej prezentowanych filmów nie dotyczył spraw określanych jako wielkie, spektakularne, czy powszechnie znane. To historia z życia wzięta, taka jakich było w minionej epoce wiele. Młodzież miała okazję zaobserwować zmagania nauczyciela, próbującego nieść oświatę w niewielkiej miejscowości a przy okazji przekonywać jej mieszkańców do postępu, rozumianego jako zdobycz rewolucji socjalistycznej. Ciekawe ukazanie przez twórców filmu relacji władzy ze społeczeństwem oraz konfrontacji nowoczesności i postępu z jednej strony a zacofaniem i przesądami ze strony drugiej dało wspaniałe podłoże do przyjętej formy jaką jest komedia. Zastosowane środki wypowiedzi oraz zabiegi artystyczne powodują, że film posiada duże walory poznawcze a także edukacyjne. Doskonale nadaje się do omawiania zagadnień społecznych funkcjonujących w czasach PRL, do nakreślania charakterystyk postaci, specyfiki grup czy typów zachowań.      


„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delicia to drugi film zaprezentowany poznańskim uczniom w ramach cyklu IPN „Historia na dużym ekranie”. Wydarzenie odbyło się 26 października w kinie „Rialto” w Poznaniu. 

Film jest adaptacją bestsellerowej powieści Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Przed seansem Tomasz Cieślak, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, wygłosił krótki komentarz historyczny, w którym przedstawił losy polskich lotników walczących w najlepszym dywizjonie biorącym udział w Bitwie o Anglię, tytułowym Dywizjonie 303.

Fot. Tomasz Cieślak


27 września 2018 roku filmem „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy zainaugurowano kolejną edycję cyklu „Historia na dużym ekranie” adresowanego do uczniów szkół z Poznania i okolic. Wydarzenie odbyło się w kinie „Rialto” w Poznaniu. 

Przed seansem Witold Sobócki, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, w prelekcji zarysował dzieje i specyfikę Powstania Warszawskiego, wspomniał także o udziale mieszkańców Wielkopolski w zrywie powstańczym stolicy w sierpniu 1944 roku.

Fot. Tomasz Golenia

do góry