Nawigacja

Aktualności

Relacja z obchodów rocznicy 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Murowanej Goślinie, Poznaniu, Gnieźnie i Wirach

100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w dniach 27, 28 oraz 29 grudnia 2018 r. Instytut Pamięci Narodowej świętował także z zaprzyjaźnionymi ułanami z Oddziału Terenowego Polskiego Klubu Kawaleryjskiego im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Poznański oddział IPN był jednym ze współorganizatorów uroczystości rocznicowych.

Pierwszego dnia ułani w powstańczych mundurach wystąpili w Murowanej Goślinie w mieszanym patrolu, w składzie pięciu kawalerzystów z 1 i 3 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Następnie ułani w powiększonym siedmioosobowym składzie (por. Adam Frąckowiak, por. Sławomir Grenda, kpr. Paweł Kochański, st. uł. Karol Gwiazdowski, uł. Tomasz Dura-Kostecki, uł. Dariusz Niedźwiecki i uł. Andrzej Kosakowski) pojawili się na płycie Placu Wolności w Poznaniu, skąd co pół godziny wyruszały patrole powstańcze w kierunku Starego Rynku. W drodze z Placu Wolności na Rynek ułani przemierzyli ulice Paderewskiego, Ludgardy i Zamkową, wzbudzając niekłamane zainteresowanie przechodniów i pozując do zdjęć. Ludzie przyzwyczajeni do czerwonych otoków poznańskich ułanów byli zdziwieni widząc ułanów z żółtymi otokami na czapkach i biało-żółtymi proporcami na lancach. Wiele osób dowiedziało się wtedy, że w Powstaniu Wielkopolskim brały udział dwa pułki ułanów i że ten drugi powstał w Gnieźnie. Patrole zakończono ok. godz. 16:00.

28 grudnia ułani brali udział w rocznicowych obchodach w Gnieźnie. Około godz. 13:00 sprzed Archikatedry konny oddział ułanów gnieźnieńskich poprowadził kolumnę uczestników oficjalnych miejskich uroczystości na Cmentarz św. Piotra i Pawła. Na cmentarzu dwóch ułanów stanęło u stóp pomnika Powstańców Wielkopolskich, pełniąc honorową wartę. Po tych uroczystościach oddział wystawił trzyosobowy poczet sztandarowy, z historyczną chorągwią z okresu Powstania Wielkopolskiego, na Zjeździe Sejmiku Ziemi Gnieźnieńskiej. O godzinie 17:00 rozpoczęły się konne patrole powstańcze po gnieźnieńskiej starówce, natomiast o godz. 18:30 grupy rekonstrukcji historycznej zapoczątkowały atrakcyjne widowisko historyczne, organizowane przez Senatora Roberta Gawła, na które przyszli mieszkańcy miasta. W końcowej części przedstawienia wystąpili także ułani, którzy z impetem wjechali w szeregi niemieckich żołnierzy, biorąc ich do niewoli.

29 grudnia ułani wystąpili w wyjątkowych uroczystościach w Wirach, które współorganizowała Gmina Komorniki. Tego dnia odbyło się poświęcenie i odsłonięcie pomnika orła wolności oraz tablicy upamiętniającej dwie wybitne postacie związane z Wirami: ks. prob. Karola Seicherta – orędownika sprawy polskiej w zaborze pruskim oraz kpt. Antoniego Szyftera – dowódcę I kompanii okręgu Dopiewsko-Fabjanowskiego w czasie powstania, który za swoją powstańczą działalność został przez Niemców zamęczony w Oświęcimiu. Oddział konny ułanów asystował przy odsłonięciu tablicy oraz pomnika, a następnie odprowadził zgromadzonych uczestników święta na uroczysty koncert muzyki patriotycznej.

Koncert rozpoczął się pięknym wykonaniem „Bogurodzicy” na dwa chóry i organy. Chór Francesco oraz Chór Bart poprowadził dyrygent Arkadiusz Klemczak, natomiast na organach grał wybitny muzyk organowy Paweł Bulek, który zagrał „Fugę na temat Hymnu Polskiego”, „Ostatniego Mazura” oraz poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” Ogińskiego, chóry zaśpiewały utwory: „Polski Królowo”, „O polski kraju święty”, „Cześć polskiej ziemi”, „Modlitwę o pokój”, a wraz ze wszystkimi zgromadzonymi na koncercie zaśpiewaliśmy wiązankę wojskowych patriotycznych utworów „Ej dziewczyno”, „Białe róże”, „O mój rozmarynie”, „Wojenko wojenko”, „Bywaj dziewczę zdrowe” oraz wyjątkowo uroczyście „Przybyli ułani pod okienko”. Koncert zakończył się odśpiewaniem „Roty”.

do góry