Nawigacja

Aktualności

Klub Filmowy „Historia na dużym ekranie” w Zielonej Górze

Ostatni, czwarty seans w ramach projektu „Historia na dużym ekanie” odbył się 31 maja 2019 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze. Prezentowano film „Awans” w reżyserii Janusza Zaorskiego do scenariusza Edwarda Redlińskiego. Polska komedia z roku 1974 opowiada o losach Marian Grzyba,  który opuszcza swoją wieś, udając się do miasta, gdzie się kształci. Po dziesięciu latach powraca, by jako nauczyciel nieść oświatę. Jednocześnie podejmuje się zadania zaszczepienia wśród mieszkańców światopoglądu laickiego, aby przy jego pomocy przekonać mieszkańcow do socjalizmu. Autorzy filmu przeciwstawili z jednej strony nowoczesność i postęp, a z drugiej zacofanie, wstecznictwo. Takie zestawienie zaowocowało wieloma wątkami komediowymi. Widzowie mają wspaniały materiał mogący służyć do charakterystyk postaci czy do dyskusji na temat problemów społecznych jakie występowaly w Polsce w okresie socjalizmu.

Seans obejrzeli uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 3 „Ekonomik” oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Elektronik” w Zielonej Górze.


W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się jeden z premierowych pokazów filmu „Ułaskawienie” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.


19 lutego 2019 r. pokazem filmu „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy rozpoczęła się kolejna edycja cyklu „Historia na dużym ekranie” adresowanego do uczniów szkół z województwa lubuskiego. Wydarzenie odbyło się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

Przed seansem Witold Sobócki, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, zarysował dzieje i specyfikę Powstania Warszawskiego, wspomniał także o stopniu odwzorowania realiów historycznych w emitowanym filmie.

Przed nami kolejne pokazy w ramach projektu: w dniu 1 marca prezentować będziemy film „Ułaskawienie”, 5 kwietnia „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, natomiast 31 maja film „Awans”. Wciąż jeszcze dysponujemy wolnymi miejscami na poszczególne projekcje, zachęcamy więc do wzięcia w nich udziału. Zgłoszenia zawierające liczbę uczniów i dane opiekunów proszę przesyłać na adres: krzysztof.mazur@ipn.gov.pl.


Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji spotkań Klubu Filmowego „Historia na dużym ekranie” adresowanego do uczniów szkół średnich oraz nauczycieli. Podobnie jak w zeszłym roku, projekcje filmowe poprzedzają prelekcje prowadzone przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, przybliżające kontekst historyczny fabuły poszczególnych filmów.

Projekt rozpoczęliśmy projekcją filmu „Miasto 44’”, która odbyła się już 19 lutego 2019 r. W dniu 1 marca zaprezentujemy film „Ułaskawienie”, 5 kwietnia „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, natomiast 31 maja film „Awans”. Wszystkie seanse obywają się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze o godzinie 12:00.

Zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie, zgłoszenia należy przesyłać na adres: krzysztof.mazur@ipn.gov.pl.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

do góry