Nawigacja

Aktualności

Warsztaty „Policjanci w służbie historii” – Poznań, 22 lutego 2019

22 lutego 2019 r. w siedzibie Oddziału IPN w Poznaniu odbyły się warsztaty konkursu „Policjanci w służbie historii”. Ich założeniem jest pomoc uczestnikom konkursu w wykonaniu zadania. Zgodnie z regulaminem składa się ono z trzech elementów: prezentacja policjanta (film), opis miejsca pamięci oraz przeprowadzenie żywej lekcji historii.

Wzorem poprzednich edycji warsztaty skladały się z trzech części. W części wykładowej aspirant Agnieszka Zaworska z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie przybliżyła metody pozyskiwania źródeł oraz ich interpretowania w dotychczasowej pracy badawczej dotyczącej policji z lat międzywojennych z terenu powiatu jarocińskiego. Zagadnienia ustalania faktów, poszukiwania źródeł przedstawiono na przykładzie przodownika Jana Kubiaka. Wykład był ilustrowany prezentacją źródeł. Następnie aspirant sztabowy Dariusz Nowicki z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy przedstawił etapy prac badawczych podjętych w ramach przygotowywania publikacji poświęconej policji na terenie powiatu słupeckiego. Przedstawił sylwetki dwóch posterunkowych: Jana Cerowskiego oraz Adama Makowskiego. Z kolei młodszy aspirant Waldemar Rymarski z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie zaprezentował wykład poświęcony sylwetce powstańca wielkopolskiego Franciszka Ceglarka z uwzględnieniem wątków dotyczących policji z lat międzywojennych na terenie Kwilcza. Piotr Orzechowski z OBEN IPN w Poznaniu przypomniał zasady regulaminu, a następnie podjął temat źródeł historycznych (definiowanie, podział). Na przykładzie dokumentów z lat 1918-1939 pokazał, jak należy je interpretować. Zwrócił uwagę na możliwości jakie daje krytyka źródła.

Następnie Tomasz Błaszak z Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu oraz aktorka Aleksandra Minkus przybliżyli kulisy powstania spektaklu teatralnego pt. „Jeden dzień ze służby Wiktora – przodownika Policji Państwowej”. Spektakl powstał we współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu z Zespołem Szkół Mechanicznych oraz Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu. Przedsięwzięcie stanowi dobry pomysł na „żywą lekcję historii” i pokazuje jak można wykorzystać techniki teatralne do przedstawiania tematów z przeszłości. Twórcy spektaklu podjęli się niełatwego zadania przełożenia realiów międzywojennych na język teatru. Premiera sztuki miała miejsce w Teatrze Wielkim w Poznaniu w dniu 18 lutego 2019 r.

Następnie uczestnikom konkursu zaprezentowano warsztaty filmowe. Poprowadziły je reż. Anna Piasek-Bosacka oraz dr Małgorzata Kołodziejczyk. Wprowadziły w teoretyczne i praktyczne podstawy zagadnień filmowych. Ta część warsztatów została wykonana przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu audiowizualnego. Plan filmowy obsugiwał specjalista Piotr Walichnowski.

Piotr Orzechowski – koordynator

do góry