Nawigacja

Aktualności

III Nowotomyski Rowerowy Rajd Katyński – Nowy Tomyśl, 9 maja 2019

„I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.”
---------------------------------
Marian Hemar, Katyń

To już tradycja, że z początkiem maja Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowym Tomyślu organizuje Rajd Katyński. Także i tym razem zebrani uczniowie i nauczyciele wyruszyli szlakiem „Dębów Pamięci”, by uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej.

W tym roku trasa liczyła 32 km i kończyła się przy Dębie Katyńskim w Wytomyślu, gdzie po dotarciu wszystkich uczestników odbyła się oficjalna uroczystość upamiętniająca, na której m.in. odśpiewany został hymn państwowy, a ks. Artur Andrzejewski wraz z zebranymi pomodlił się w intencji zmarłych ofiar. Następnie uczniowie ze szkoły przygotowali wzruszający występ artystyczny, który pozwolił na chwilę zadumy nad wydarzeniami sprzed 79 lat. Następnie głos zabrał dr Zdzisław Kościański, który przybliżył zebranym historię zbrodni katyńskiej, a po nim profesor Roman Świetlik powiedział kilka słów związanych z życiem dziadka – Franciszka Rosta, który zginał w Katyniu (mural upamiętniający jego sylwetkę znajduje się na ulicy 3 Stycznia w Nowym Tomyślu). Na zakończenie dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Tomyślu Artur Łoziński wręczył przedstawicielom szkół pamiątkowe książki ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej, a dyrektor Szkoły Podstawowej w Wytomyślu Małgorzata Ruta zaprosiła na wspólny posiłek. Powrót do szkół odbył się około godziny 13.

W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć m.in. profesora Romana Świetlika, dr. Zdzisława Kościańskiego, Przedstawicieli Nadleśnictwa Grodzisk: Dariusza Szulca oraz Wojciecha Ślicznera, przedstawiciela Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Tomyślu mjr. Artura Biskupa, dyrektorów szkół: Marka Polcyna, Dariusza Stacheckiego, Wiceprzewodniczącego Wojciecha Andryszczyka. Burmistrza Nowego Tomyśla reprezentował dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Nowym Tomyślu Artur Łoziński.

Patronat nad III Nowotomyskim Rowerowym Rajdem Katyńskim objęli:

Burmistrz Nowego Tomyśla dr Włodzimierz Hibner
Dyrektor IPN w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek
Stowarzyszenie Parafiada

 

do góry