Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce” – Poznań, 3–29 czerwca 2019

Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu przygotowali wystawę „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce” z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów.

„Wybory w czerwcu 1989 roku bez wątpienia wygrała strona wolnościowa i był to przysłowiowy pierwszy klocek domina, który – przewracając się – spowodował kolejne zmiany. Warto tę datę honorować w naszej świadomości narodowej jako datę przełomu. Warto to robić wznosząc się ponad personalne i polityczne animozje, bo jest to data kluczowa dla historii naszej części Europy”, mówił Marszałek Marek Woźniak. Z jego inicjatywy powstała wystawa „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce”, której partnerem jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. To odzew na zaproszenie do wspólnego świętowania 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, skierowane do polskich samorządów przez Województwo Pomorskie i Miasto Gdańsk, organizowanego pod hasłem „Rok Wolności i Solidarności” .

Od 3 do 29 czerwca wystawa wyeksponowana była na Szachownicy w nowej części poznańskiego Starego Browaru, gdzie mógł ją obejrzeć każdy zainteresowany historią tamtych przełomowych wydarzeń. Ekspozycja, ujęta w formę pięciu sześcianów, prezentuje m.in. kopie archiwalnych dokumentów i zdjęć przybliżających fenomen powstania Komitetów Obywatelskich przy NSZZ „Solidarność” lub będących fotograficznym zapisem rozmów Okrągłego Stołu. Na wystawie pokazane zostały też plakaty wyborcze z kampanii poprzedzającej wybory czerwca 1989. Ciekawym aspektem ekspozycji jest również przedstawienie losów wielkopolskich posłów i senatorów, którzy odegrali znaczącą rolę w regionie w tamtym czasie. Autorami wystawy są Rafał Reczek i Konrad Białecki z poznańskiego oddziału IPN.

Fot. Marta Sankiewicz

do góry