Nawigacja

Aktualności

Uroczystości przy grobach pomordowanych w Lasach Palędzko-Zakrzewskich – 1 września 2019

1 września 2019 r. przy kwaterze siedmiu grobów położonych w Lasach Palędzko-Zakrzewskich odbyły się uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Lasy Palędzko-Zakrzewskie to wyjątkowe, naznaczone tragedią miejsce położone na zachód od Poznania. W okresie okupacji niemieckiej rozstrzelano w tych lasach kilkanaście tysięcy Polaków, w większości więźniów Fortu VII, pierwszego na ziemiach polskich obozu koncentracyjnego oraz więzienia policji bezpieczeństwa. Większość ofiar nie jest znana z nazwiska. Wśród rozstrzeliwanych przez Niemców byli m.in.: księża, urzędnicy, nauczyciele, oficerowie i podoficerowie WP, wykładowcy Uniwersytetu, powstańcy wielkopolscy, działacze polityczno-społeczni, mieszkańcy pobliskich wsi. Na miejsce egzekucji, dobrze ukryte w gęstych zaroślach, przywożeni byli ciężarówkami. W lesie odbywał się sąd doraźny, który formalnie zatwierdzał mord. Polacy rozstrzeliwani byli w dołach, w których później ich zakopywano. Miejsca zbrodni były maskowane i obsadzane drzewami. W 1944 r. w ramach zacierania śladów, groby odkopywano, a ciała palono. 

Pod obeliskiem upamiętniającym ofiary, przy mogiłach, odbyła się msza święta z udziałem rodzin ofiar, przedstawicieli władz, stowarzyszeń, harcerzy, uczniów szkół i mieszkańców pobliskich miejscowości. W okolicznościowych przemówieniach przypomniane zostały dramatyczne wydarzeniasprzed 80 lat.

Drugą częścią uroczystości rocznicowych było poświęcenie przez proboszcza parafii w Zakrzewie Ronda im. Ofiar Pomordowanych w Lasach Zakrzewsko-Palędzkich, przy drodze wojewódzkiej 307. Symboliczne było wypuszczenie 100 gołębi symbolizujących pokój. Uczestnicy wydarzeń udali się na kolejne rondo, któremu nadano imię Leona Dorny, uczestnika walk o Monte Cassino podczas II wojny światowej, a jednocześnie mieszkańca Zakrzewa, pochowanego na cmentarzu polskim w Loreto we Włoszech. Zabrzmiała tu pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”, wykonana przez Orkiestrę Dętą z Gminy Dopiewo.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała Marta Szczesiak-Ślusarek, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej.

Zdjęcia i tekst: Marta Szczesiak-Ślusarek

do góry