Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Prezentacja wystawy „…Będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918–1921” – Poznań, 2-30 października 2019

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu zaprasza na wystawę „…Będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918–1921”, która będzie prezentowana na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu od 2 do 30 października 2019 r.

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. „Polska będzie wielka albo nie będzie jej wcale” – te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, otwierające wystawę, pokazują, czym tak naprawdę była walka Polaków o granice w latach 1918–1921. Po odzyskaniu niepodległości nadszedł czas trudnych decyzji i próby dla narodu polskiego. Walka toczyła się nie tylko o kształt konkretnej granicy czy przynależność danego regionu, ale przede wszystkim o ducha polskiej państwowości. Na 19 planszach pokazano wysiłek Polaków w ustalaniu granic odrodzonej Polski – zarówno żołnierzy, ochotników, jak i dyplomatów. Wystawa porusza zagadnienia dotyczące obrony Lwowa, Powstania Wielkopolskiego, Powstań Śląskich i mało znanego Powstania Sejneńskiego. Dużo miejsca poświęcono również decydującej o losie młodego państwa wojnie z bolszewikami. Ciekawa jest też forma artystyczna wystawy, nawiązująca do najnowszej produkcji Instytutu, prequela „Niezwyciężonych” pt. „Czas próby”.

Miejsce: Poznań – Plac Adama Mickiewicza

Termin: 2-30 października 2019

do góry