Nawigacja

Aktualności

Wykład Tomasza Cieślaka „Operacja Tannenberg” oraz spotkanie z rodzinami ofiar egzekucji dokonanej przez Einsatzkommando 14 – Książ Wlkp., 18 października 2019

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu objął patronatem spotkanie upamiętniające ofiary zamordowane przez Niemców 80 lat temu w Książu Wielkopolskim.

20 października 1939 r. w ramach „trzech dni terroru” członkowie Einsatzkommanda 14 pod dowództwem Gerharda Flescha rozstrzelali na rynku w Książu Wielkopolskim 17 przedstawicieli lokalnej warstwy przywódczej pochodzącej z gmin Książ i Dolsk. Publiczna egzekucja odbyła się w ramach niemieckiej operacji dokonanej na zapleczu frontu przez niemieckie, specjalne grupy operacyjne policji i służby bezpieczeństwa Einsatzgruppen pod kryptonimem „Tannenberg”. Do końca 1939 r. Niemcy rozstrzelali w Wielkopolsce w jawnych i tajnych egzekucjach ok. 10 000 Polaków. Zbrodnia w Książu odbyła się w ramach „trzech dni terroru” między 20-23 października 1939 r., podczas których Niemcy zamordowali w publicznych egzekucjach w 14 miastach południowo-zachodniej Wielkopolski 275 osób.

80 lat od tej zbrodni, 18 października 2019 r. w European Security Academy we Włościejewkach odbyło się spotkanie z rodzinami i potomkami osób rozstrzelanych. Tomasz Cieślak, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, wygłosił wykład o znaczeniu i specyfice „Operacji Tannenberg” w Wielkopolsce. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję obejrzeć film „Świat moich wujków” opowiadający m.in. historię Stefana Doerffera – dzierżawcy majątku z Brzóstowni, który zginął rozstrzelany na rynku w Książu 20 października 1939 r.

Dwa dni później, 20 października 2019 r., na rynku w Książu Wielkopolskim odbyły się główne uroczystości upamiętniające wszystkie 17 ofiar zamordowanych przez Niemców w 1939 r. Obchody zakończył interesujący spektakl.

do góry