Nawigacja

Aktualności

Konferencja „Historia w archiwach” – Poznań, 29 października 2019

We wtorek 29 października 2019 r., w 81. rocznicę „Polenaktion” – deportacji ok. 17 tys. Żydów-obywateli polskich z Niemiec do Polski, z których największa fala dotarła do przygranicznego wówczas Zbąszynia – na Wydziale Historii UAM odbyła się konferencja naukowo-dydaktyczna poświęcona temu wydarzeniu i dokumentujących je zasobach archiwalnych.

Konferencja zorganizowana została przez Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy ze zbąszyńsko-poznańską Fundacja TRES, Archiwum Państwowym w Poznaniu oraz poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród zaproszonych prelegentów były osoby z Poznania, Lublina i Krakowa. Poznański IPN reprezentował pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych, Szymon Pietrzykowski, który zaprezentował księgę deportowanych Żydów znajdującą się w zasobach IPN oraz inne uzupełniające źródła.

Konferencji towarzyszyła oficjalna inauguracja nowej wersji portalu zbaszyn1938, gdzie możliwy jest m.in. pełny dostep do księgi wraz z jej opisem oraz wyszukiwarka, dzięki której można odszukać informacje o blisko 4,5 tysiącach zarejestrowanych w niej osobach, polskich Żydach, ofiarach „Polenaktion”.

do góry