Nawigacja

Aktualności

Uroczystości 80. rocznicy rozstrzelania przez Niemców polskich zakładników w Lesie Rzuchowskim – 18 listopada 2019

18 listopada 2019 r. w Lesie Rzuchowskim odbyła się uroczystość upamiętnienia 80. rocznicy rozstrzelania przez Niemców 56 polskich zakładników z terenu przedwojennego powiatu kolskiego.

W uroczystości wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym członkowie rodzin zamordowanych, a także poseł na Sejm RP Leszek Galemba, starosta powiatu kolskiego Robert Kropidłowski, wójt gminy Grzegorzew Bożena Dominiak, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbiu ks. Grzegorz Grochowski, przedstawiciele policji i wojska, dr Anna Ziółkowska, dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, pracownicy Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie n/Nerem z kierownikiem Bartłomiejem Grzanką na czele, młodzież ze szkół w Kole i Dąbiu. Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej reprezentował prof. UAM dr hab. Konrad Białecki, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych.

Po uroczystym przemarszu, modlitwie i złożeniu wiązanek kwiatów zebrani udali się do pobliskiego budynku, gdzie wysłuchano wystąpień Jacka Nawrocika i Kamila Janickiego, przybliżających zarówno całokształt działań pacyfikacyjnych niemieckiego okupanta na terenach włączonych do Rzeszy, jak i, w sposób szczegółowy, kulisy zbrodni dokonanej 80. lat temu na polskich zakładnikach z powiatu kolskiego. Spotkanie zakończyły wspomnienia członków rodzin ofiar.

Więcej informacji na temat zbrodni dokonanej przez Niemców w Lesie Rzuchowskim znaleźć można w załączonym pliku.

do góry