Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia w Radiu Poznań – dyskusja o książce „Sprawiedliwi” – Poznań, 11 lutego 2020

W kameralnej atmosferze studia im. Krzysztofa Komedy w Radiu Poznań, wieczorem 11 lutego odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Przystanek Historia IPN w Radiu Poznań”.

Gościem specjalnym była dziennikarka, poetka i pisarka, Maryla Ścibor-Marchocka, a przedmiotem rozważań jej książka pt. „Sprawiedliwi”, dotycząca Ukraińców udzielających pomocy Polakom podczas rzezi na terenach Wołynia i Małopolski Wschodniej w czasie II wojny światowej. Publikacja to zbiór fabularyzowanych relacji, zbudowanych na kanwie zeznań, przekazów i dokumentów, utrwalonych w opracowaniach historyków i badaczy tego zagadnienia, a także własnych spotkań ze świadkami historii. Dzięki takiemu zabiegowi literackiemu poznajemy nie tylko dramatyczne przeżycia ofiar, ale także okoliczności towarzyszące ludziom, którzy w czasach terroru odważyli się na odruch pomocy. Historie zawarte na kartach książki ożywały podczas czytania fragmentów przez aktora Teatru Nowego w Poznaniu, Filipa Frątczaka.

O trudnej pamięci i konieczności dążenia do prawdy w każdym wymiarze rozmawiali z autorką prowadzący program redaktor Piotr Świątkowski oraz historyk z poznańskiego IPN, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, Marta Szczesiak-Ślusarek.

Zachęcamy do wysłuchania audycji na stronie Radia Poznań.

 

Wydarzenie było rejestrowane fotograficznie i/lub filmowo, prosimy o zapoznanie się z informacją dotyczącą przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Poznaniu w załączniku poniżej.

 

do góry