Nawigacja

Aktualności

Polecamy: Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Artykuły z dodatku historycznego do „Gościa Niedzielnego”

22 marca 2020 miał się ukazać dodatek historyczny do „Gościa Niedzielnego”, przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji przypadającego 24 marca Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, zatytułowany „Kto ratuje jedno życie..” Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej. 

Niestety, obecna sytuacja epidemiologiczna uniemożliwiła druk dodatku. Ukaże się on w późniejszym terminie. Niemniej jednak już dzisiaj publikujemy dwa artykuły, które znajdą się w tym dodatku historycznym. Są to teksty historyków z IPN zajmujących się relacjami polsko-żydowskimi w czasie II wojny światowej: dr Aleksandry Namysło oraz dr. Tomasza Domańskiego.

Znaczek pocztowy z wizerunkiem Edwarda Raczyńskiego

W związku z przypadającym świętem Poczta Polska we współpracy z IPN zaplanowała na 24 marca premierę znaczka pocztowego przypominającego postać Edwarda Raczyńskiego – ministra spraw zagranicznych Rządu RP na Uchodźstwie. Jak przypomina dr. Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN, „przełomem w alarmowaniu świata o Holokauście okazała się nota dyplomatyczna Edwarda Raczyńskiego […] z 10 grudnia 1942 r., dzięki której państwa sprzymierzone podpisały deklarację dotyczącą odpowiedzialności za zagładę Żydów. Elementem działań Rządu była także aktywność polskich dyplomatów, którzy pomagali wystawiać fałszywe paszporty (np. państw neutralnych) dla Żydów mogących jeszcze wydostać się z okupowanych terytoriów”.

Najciekawsze materiały historyczne o Polakach ratujących Żydów

 

 

Wybrane publikacje

   
   

 

 

 

 

do góry