Nawigacja

Projekty filmowe

Retrospektywa Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1939–1989” – Poznań, 5–6 marca 2016

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w sobotę i niedzielę, 5–6 marca 2016  roku, w studyjnym kinie Rialto odbyła się Retrospektywa Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1939–1989”. Na przegląd filmów o Żołnierzach Wyklętych i polskim podziemiu niepodległościowym zaprosił Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Stowarzyszenie Scena Kultury i Kino Rialto w Poznaniu.

Gościem specjalnym retrospektywy był Arkadiusz Gołębiewski, twórca idyrektor festiwalu NNW.

Odbywająca się już po raz trzeci w Poznaniu retrospektywa gdyńskiego festiwalu NNW, największej filmowej imprezy w kraju zajmującej się historią najnowszą, to nielada gratka dla fanów historii, patriotyzmu i polskości. Podczas dwóch dni festiwalu można było zupełnie  za darmo obejrzeć bardzo ciekawe filmy dokumentalne o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Żołnierzach Wyklętych. 


W ramach retrospektywy zaprezentowano również dwie publikacje wydane nakładem IPN, dotykające tematyki podziemia i Żołnierzy Niezłomnych: „Studia nad działalnością aparatu bezpieczeństwa wobec polskich ruchów i środowisk politycznych w latach 1944–1989 pod redakcją Krzysztofa Kaczmarskiego i Roberta Witalca oraz Karoliny Wichowskiej „»Łączka«. Poszukiwania i identyfikacja ofiar terroru komunistycznego na warszawskich Powązkach”. 


Po raz pierwszy w Poznaniu odbyły się też pokazy filmowe w ramach projektu festiwalowego „MŁODZI DLA HISTORII”. Zaprezentowano etiudy filmowe powstałe podczas warsztatów filmowych „Opowiem TWOJĄ historię” organizowanych przez IPN Oddział w Poznaniu we współpracy z Fundacją Sztuki i Edukacji Filmowej „Sztuka Poznania” i Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Wielkopolska za dofinansowaniem Miasta Poznania.

 „Opowiem TWOJĄ historię” to projekt warsztatów filmowych, podczas których uczniowie i studenci szkół/uczelni, pod okiem zespołu specjalistów i z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, tworzą swoje oryginalne dzieło filmowe, poświęcone wybranemu przez siebie działaczowi Solidarności Wielkopolskiej. Młodzi ludzie najchętniej opowiadają o działaczach opozycji demokratycznej, którzy nadal są zaangażowani w działania społeczności lokalnej.

Filmowe etiudy cieszą się dużym uznaniem środowisk filmowych. Do tej pory powstały dwa filmy. Pierwszy z nich, „Arkadiusz M. Kolporter” opowiada o nauczycielu Arkadiuszu Małyszce, który został skazany w PRL za kolportaż niezależnych czasopism. W 2015 roku etiuda „Arkadiusz M. Kolporter” została uhonorowana nagrodą główną w konkursie „Młodzi dla historii" na 7. Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1939–1989”.

Druga etiuda „S.B. Poświęcam” poświęcona jest Tadeuszowi Żukowskiemu, poecie, prozaikowi, współtwórcy życia literackiego miasta Poznania. 


Retrospektywie towarzyszył kiermasz wydawnictw Instytutu Pamięci Narodowej dotyczących polskiego podziemia antykomunistycznego. Sprzedaż publikacji cieszyła się dużym zainteresowaniem widzów.



PROGRAM RETROSPEKTYWY:

5 MARCA 2016, SOBOTA

godz. 12.00 – „WiN. Ostatnia nadzieja”, reż. Sławomir Górski
godz. 13.00 – „Jaster – tajemnica Hela”, reż. Małgorzata Walczak, Marek Pawłowski
godz. 14.15 – Promocja książki „Studia nad działalnością aparatu bezpieczeństwa wobec polskich ruchów i środowisk politycznych w latach 1944–1989pod redakcją Krzysztofa Kaczmarskiego i Roberta Witalca z udziałem autorów
godz. 15.15 – „MŁODZI DLA HISTORII” – „Arkadiusz M. Kolporter”, „S.B. Poświęcam” z udziałem młodych twórców
godz. 15.45 – Promocja książki Karoliny Wichowskiej „»Łączka«. Poszukiwania i identyfikacja ofiar terroru komunistycznego na warszawskich Powązkach” z udziałem autorki
godz. 16.45 – „Brygada”, reż. Rafał Mierzejewski
godz. 17.30 – „Rączy”, reż. Dariusz Walusiak
godz. 18.15 – „Ucieczka z Piekła. Śladami Witolda Pileckiego”, reż. Dariusz Walusiak  
                        Pokaz dzięki uprzejmości producenta filmu Stowarzyszenia Auschwitz Memento
 
6 MARCA 2016, NIEDZIELA 

godz. 12.00 – „Kwatera Ł”, reż. Arkadiusz Gołebiewski
godz. 13.15 – „Podhalański ogień”, reż. Piotr Kania
godz. 14.30 – „List do syna”, reż. Iwona Bartólewska
godz. 15.15 – „Radosław I”, reż. Małgorzata Brama
godz. 16.15 – „Radosław II”, reż. Małgorzata Brama
godz. 17.00 – „Jastrząb”, reż. Dariusz Walusiak
godz. 17.45 – „Wygrać z przeznaczeniem”, reż. Marek Lechowicz

do góry