Nawigacja

Projekty filmowe

Retrospektywa Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1944–1989” – Poznań, 7–8 marca 2015

W sobotę i niedzielę 7–8marca 2015 pasjonaci historii spotkali się w studyjnym kinie Rialto podczas retrospektywy festiwalu filmów dokumentalnych„Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1944–1989”. Celem spotkania było utrwalenie wświadomości społecznej przypadającego 1 marca Narodowego Dnia PamięciŻołnierzy Wyklętych.

Odbywająca się juz po raz drugi w Poznaniu retrospektywa gdyńskiego festiwalu NNW, największej filmowej imprezy w kraju zajmującej się historią njanowszą to nielada gratka dla fanów historii, patriotyzmu i polskości. Podczas dwóch dni festiwalu można było obejrzeć bardzo ciekawe filmy dokumentalne o polskim podziemiu niepodległościowym (Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Żółnierzach Wyklętych) oraz spotkać się osobiście z kombatantami - świadkami historii, historykami i reżyserami. Gościem retrospektywy był Arkadiusz Gołębiewski, twórca idyrektor festiwalu NNW oraz Jarosław Krychowiak, zdobywca Nagrody Głównej„Złotego Opornika” za „przejmujące ukazanie heroicznej pomocy lotników dlawalczącej Warszawy” w filmie „Na skrzydłach nadziei”. Program drugiego dniaprzeglądu koncentrował się na kobiecych sylwetkach bohaterskichsanitariuszek, łaczniczek i działaczek AK, których nie brakuje w historii polskiego podziemianiepodległościowego.

PROGRAM

SOBOTA 7.03.2015 

  • 12.00Naskrzydłach nadziei, 2007, reż. Jarosław Krychowiak, 45'
  • 13.00Cichociemni.Wywalcz wolność lub zgiń, 2013, reż. Dariusz Walusiak, MirosławKrzyszkowski 62'
  • 14.15Legenda27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, 2014, reż. Maria Wiśnicka, AndrzejWyrozębski, 48'
  • 15.15Dyskusja. Jak uczyć o polskim podziemiuniepodległościowym?
  • 17.00KwateraŁ, 2013, reż. Arkadiusz Gołębiewski, 45'
  • 18.00DzieciKwatery Ł, 2014, reż. Arkadiusz Gołębiewski, 52'

NIEDZIELA8.03.2015

  • 12.00Miłośćw czasach wyklętych, 2013, reż. Sławomir Mazur, 21'
  • 12.40Szkicdo życiorysu, 2014, reż. Ewa Szakalicka, 30'
  • 13.25Majori dziewczyna, 2013, reż. Rafał Mierzejewski, 15'
  • 13.55Wygraneżycie łączniczki, 2012, reż. Marek Widarski, 31'
  • 14.45Inka,2015, reż. Arkadiusz Gołębiewski, 25'
  • 15.15Dyskusja. Rola kobiet w podziemiu
  • 17.00Niegdyśmoja matka, 2013, reż. Sophia Turkiewicz, 75'
  • 18.30Tropemwyklętych, 2014, reż. Arkadiusz Gołębiewski, 25'

WSTĘP NA WSZYSTKIE PROJEKCJE FILMOWE JEST BEZPŁATNY 
WEJSCIÓWKI DO ODBIORU W KINIE

Festiwal, zainicjowany w 2008 r., jest jedynym w Polsce festiwalemfilmów historycznych. Tylko tutaj można obejrzeć unikatowe produkcjetak odważnie mówiące o trudach walki polskiego podziemia i opozycjidemokratycznej z komunistycznym reżimem lat 1944–1989.

Festiwal jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie młodzieżynajnowszymi dziejami Polski. Kluczem do opowiadania tych trudnychfaktów są pokazy filmowe połączone z panelami dyskusyjnymi, wystawami, koncertamii spotkaniami ze świadkami historii, naukowcami, reżyserami.

Od czterech lat festiwal odbywasię we wrześniu w Gdyni.

Poznań,Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38

OPISY FILMÓW

NA SKRZYDŁACHNADZIEI, 2007, reż. Jarosław Krychowiak, 45 min.

Wczasie II wojny światowej tysiące lotników latało z pomocą i zaopatrzeniem dokrajów okupowanej Europy. Kilkaset załóg brało udział w zrzutach dla polskiejarmii podziemnej. Ten film to opowieść pilotów niosących pomoc dla walczącejWarszawy w sierpniu i wrześniu 1944 r. To hołd złożony tym wszystkim Polakom,Anglikom, Kanadyjczykom, Nowozelandczykom, Amerykanom i pilotom z PołudniowejAfryki którzy nie wahali w swoich maszynach przebyć setki kilometrów, bywspomóc walczących na ziemi. Nagroda Główna „Złoty Opornik” NNW (2014).

CICHOCIEMNI.WYWALCZ WOLNOŚĆ LUB ZGIŃ, 2013, reż. Dariusz Walusiak, Mirosław Krzyszkowski,62 min.

Relacje  Cichociemnych i naocznych świadków wydarzeńwzbogacone archiwaliami oraz fabularyzowanymi sekwencjami, ukazującymi najbardziejdramatyczne sytuacje i brawurowe akcje bohaterów filmu. W filmie występują także żołnierzeelitarnej jednostki wojskowej GROM, kultywującejtradycje Cichociemnych. Ostatnie kadry filmu zbliżają widza doniewyjaśnionych do dzisiaj tajemnic, związanych z losem Cichociemnych, którzyzostali zamordowani w katowniach UB. 

LEGENDA 27.WOŁYŃSKIEJ DYWIZJI PIECHOTY AK, 2014, reż. Maria Wiśnicka, Andrzej Wyrozębski,48 min.

Dokumentstanowi zapis wspomnień ostatnich żyjących żołnierzy 27. Wołyńskiej DywizjiPiechoty Armii Krajowej. Wielka historia została ukazana przez pryzmatosobistych przeżyć. Formacja 27 WDP AK, z lat 1943-1944 była jedną znajwiększych organizacji partyzanckich w kraju.   

KWATERA „Ł”,2013, reż. Arkadiusz Gołębiewski, 45 min.

Filmstanowi zapis pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę okomunistycznych zbrodniach z lat 1944-56. Ekipa młodych naukowców (archeologów,antropologów, lekarzy sądowych) w lecie 2012 pod okiem prof. KrzysztofaSzwagrzyka  wydobywała z ziemi naCmentarzu Powązkowskim w Warszawie bezimienne szczątki polskich bohaterówwojennych, żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego. Film ukazujerównież rodziny pomordowanych, które dzięki ekipie prof. Szwagrzyka odzyskująnadzieję na znalezienie szczątków swoich najbliższych. 

DZIECI KWATERY „Ł”, 2014, reż. Arkadiusz Gołębiewski, 52 min.

Dokumentten stanowi kontynuację „Kwatery »Ł«”. To przejmujące opowieści dzieci iwnuków bohaterów polskiego podziemia, pomordowanych i skrycie grzebanych naCmentarzu Powązkowskim. Członkowie rodzin Żołnierzy Wyklętych, poszukującmiejsca spoczynku swoich ojców, mężów i dziadków, towarzyszą prof. KrzysztofowiSzwagrzykowi i jego zespołowi podczas kolejnych etapów prac ekshumacyjnych na„Łączce”. Film pokazuje też ich nieznane wcześniejsze losy, osamotnienie wkomunistycznej rzeczywistości i zmaganie się z brakiem najbliższych.

MIŁOŚĆ WCZASACH WYKLĘTYCH, 2013, reż. Sławomir Mazur, 21 min.

Historia życia i miłości Józefy Życińskiej, żony partyzantaAleksandra Życińskiego ps. Wilczur. Więziona, prześladowana przez władzekomunistyczne, w czasie gdy oczekiwała dziecka. W więzieniu widziała się zmężem tylko 2 razy. Córkę urodziła 10 dni po wyroku śmierci wykonanym na mężu.

SZKICDO ŻYCIORYSU, 2014, reż. Ewa Szakalicka, 30 min.

Bohaterkąfilmu jest 98-letnia dziś Maria Mirecka-Loryś, żołnierz podziemia narodowegopod okupacją niemiecką i sowiecką, członek Narodowej Organizacji Wojskowej,następnie NOW AK, Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.Za przynależność do organizacji podziemnych została aresztowana,wypuszczona na wolność wyemigrowała najpierw do Anglii, następniedo USA, gdzie zaangażowała się w pracę w organizacjachpolonijnych. Jest organizatorką pomocy dla Polaków na Wchodzie, głównie naUkrainie.

MAJOR IDZIEWCZYNA, 2013, reż. Rafał Mierzejewski, 15 min.

Dokument poświęcony Lidii Lwow-Eberle, ps.Lala, sanitariuszce i żołnierzu 5 Wileńskiej Brygady AK, która  w partyzantce znalazła się w oddziale majoraZygmunta „Łupaszki” Szendzielarza. Ze słynnym majorem połączyło jącoś więcej niż tylko wspólna walka. W filmie „dziewczyna Łupaszki” opowiada opięciu wspólnych latach życia z majorem.

WYGRANEŻYCIE ŁĄCZNICZKI, 2012, reż. Marek Widarski, 31 min.

Przejmującahistoria łączniczki Armii Krajowej, Teresy Sułowskiej-Bojarskiej, która majączaledwie 18 lat, w 1941 r. dołączyła do podziemia niepodległościowego. W 1944roku przeniesiono ją do Wojskowej Służby Ochrony Powstania, gdzie zostałałączniczką. Film jest hołdem dla wszystkich kobiet i młodych dziewcząt, którewalczyły o wolność Warszawy.

INKA, 2015,reż. Arkadiusz Gołebiewski, 25 min.

Dokumentpoświęcony bohaterskiej sanitariuszce 5 Wileńskiej Brygady AK, 17-letniejDanucie Siedzikównie, ps. Inka, którą stalinowski sąd skazał na karę śmierci.Inka walczyła z komunistami m.in. w oddziale mjra Zygmunta Szendzielarza„Łupaszki”. Wpadła w ręce Urzędu Bezpieczeństwa i w sfingowanym procesieskazano ją na śmierć.

NIEGDYŚ MOJAMATKA, 2013, reż. Sophia Turkiewicz, 75 min. 

Tak naprawdę nie znamy naszychrodziców. Przekonuje nas o tym reżyserka filmu, próbując dociec, dlaczego przedlaty matka oddała ją do sierocińca. Urodzona w przedwojennej Polsce Helena samadoświadczyła sieroctwa i bezdomności, przeżyła zesłanie do gułagu i tułaczkę poświecie. Odtwarzając jej biografię na tle burzliwej historii XX wieku,reżyserka poznaje okoliczności, które zdeterminowały losy obu kobiet. Czy zdołateraz wybaczyć swojej matce?

TROPEM WYKLĘTYCH, 2014, reż.Arkadiusz Gołębiewski, 25 min.

Niezwykłaopowieść o muzykach, którzy w swojej twórczości podejmują tematykę związaną zŻołnierzami Wyklętymi.  W filmie występująDarek Malejonek wraz z niezwykłymi Pannami Wyklętymi, Andrzej Dziubek zzespołem De Press i raper Tadek Firma.

Patronat medialny:

do góry