Nawigacja

Projekty filmowe

Klub filmowy „Historia na dużym ekranie” – edycja V – wrzesień–grudzień 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Kino „Rialto” w Poznaniu zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami do udziału w bezpłatnych spotkaniach filmowych.

Piąta już edycja spotkań Klubu Filmowego z cyklu „Historia na dużym ekranie”, przybliżających młodzieży realia życia w czasie wojny i okupacji oraz w państwie komunistycznym, startuje już we wrześniu. Projekcje filmowe poprzedzą krótkie wykłady historyczne.

W nadchodzącej edycji proponujemy:

  • „Miasto '44” – 24 września 2015 (tylko dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych!)
  • „Generał Nil” – 28 października 2015
  • „Marcowe migdały” – 27 listopada 2015
  • „Strajk” – 11 grudnia 2015

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o możliwości uczestnictwa w pokazie decydować będzie kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia prosimy nadsyłać pocztą elektroniczną, podając dane osobowe nauczyciela, numer telefonu, liczbę uczniów oraz opiekunów.

Kontakt:
dr Katarzyna Florczyk, katarzyna.florczyk@ipn.gov.pl

„Miasto '44” – 24 września 2015
Film fabularny, Polska 2014, w reżyserii Jana Komasy.
Film opowiada o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury czy młodzieńczej lekkomyślności, taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku.

„Generał Nil” – 28 października 2015
Film fabularny, Polska 2009, w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.
Historia burzliwego życia Augusta Emila Fieldorfa, tytułowego generała Nila, który podczas II wojny światowej był dowódca Kedywu Armii Krajowej. Jako dowódca Dywersji AK kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej Warszawie. Dowodził m.in. zamachem na kata Warszawy, generała SS Franza Kutscherę. 

„Marcowe migdały” – 27 listopada 2015
Film psychologiczny, obyczajowy, Polska 1989, w reżyserii Radosłąwa Piwowarskiego.
To opowieść o pokoleniu dzisiejszych pięćdziesięciolatków, których młodość przypadła na koniec lat sześćdziesiątych. Mając naście lat zetknęli się ze sprawami, których do końca nie rozumieli.

„Strajk” – 11 grudnia 2015
Film fabularny, Polska/Niemcy 2006, w reżyserii Volkera Schlöndorffa.
Poruszająca historia odważnej kobiety, która walcząc o godność, napisała epizod światowej historii, przyczyniając się do powstania Solidarności. Strajk został oparty na motywach biografii Anny Walentynowicz, która stała się pierwowzorem filmowej postaci Agnieszki Kowalskiej. Znana działaczka „Solidarności” Anna Walentynowicz w sierpniu 1980 roku została bezprawnie zwolniona z pracy na pięć miesięcy przed emeryturą. To wydarzenie stało się przyczyną strajku, którego wynikiem było powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

Zapraszamy!

do góry