Nawigacja

Projekty filmowe

Klub filmowy „Historia na dużym ekranie” – edycja IV – październik 2014 – styczeń 2015

  • „Historia na dużym ekranie” – edycja IV
    „Historia na dużym ekranie” – edycja IV

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Kino „Rialto" w Poznaniu zapraszają młodzież starszych klas gimnazjalnych i licealnych do udziału w kolejnej edycji spotkań  Klubu Filmowego z cyklu „Historia na dużym ekranie", przybliżających młodzieży realia życia w czasie wojny i okupacji orazw państwie komunistycznym.

Bezpłatne pokazy filmów będą odbywały sięo godz. 12.00, a poprzedzą je krótkie prelekcje historyczne.

W nadchodzące jedycji proponujemy:

„W ciemności" –31 października 2014
Dramat wojenny, Polska/Niemcy/Kanada, 2011, w reżyserii Agnieszki Holland, występują: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Kinga Preis. Film opowiada prawdziwą historię ocalenia Krystyny Chiger, opisaną w jejautobiograficznej książce Dziewczynka w zielonym sweterku. Opowiadao wojennych losach rodziny Chigerów oraz kilkunastoosobowej grupki Żydówukrywających się przez czternaście miesięcy w lwowskichkanałach. Obraz, zadedykowany MarkowiEdelmanowi, został wyselekcjonowany jako oficjalnykandydat Polski do Oscara za najlepszy filmnieanglojęzyczny podczas 84. ceremonii wręczenia Oscarów.

„Jack Strong" –14 listopada 2014
Thriller polityczny,Polska/Anglia/Rosja/Niemcy, 2014, w reżyserii Władysława Pasikowskiego,występują: Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska. Film opowiada o Ryszardzie Kuklińskim, oficerze Ludowego Wojska Polskiego, zastępcy szefaZarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego WP wczasach PRL-u, który w roku 1972 nawiązał tajnąwspółpracę z CIA zyskując pseudonim „Jack Strong". Odtego momentu życie jego i jego rodziny jest zagrożone, a jeden nieostrożny ruchmoże doprowadzić do dekonspiracji i tragedii.

 „Popiełuszko.Wolność jest w nas" – 17 grudnia 2014
Historycznydramat biograficzny, Polska, 2009, w reżyserii Rafała Wieczyńskiego, występują:Adam Woronowicz, Zbigniew Zamachowski. Obraz opowiada o życiu i pracyks. Jerzego Popiełuszki w kontekście polskiej historii i Kościoła. Ukazujeważne dla przyszłej postawy księdza wydarzenia z dzieciństwa i młodości, jakrównież pierwsze oznaki rodzącego się po jego śmierci kultu.

„Westerplatte"– 16 stycznia 2015
Dramat wojenny, Polska, 1967, w reżyserii Stanisława Różewicza, występują: ZygmuntHuebner, Arkadiusz Bazak, Przedstawia on obronę Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplattewe wrześniu 1939.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o możliwości uczestnictwa wpokazie decydować będzie kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia prosimy nadsyłać pocztąelektroniczną na adres: katarzyna.florczyk@ipn.gov.pl

 Zapraszamy!

do góry