Nawigacja

Spotkania z historią

Wieczór z Anną Dobrowolską – prezentacja albumu „Fotograf z Auschwitz” i film o Wilhelmie Brasse – Poznań, 2 grudnia 2013

W poniedziałkowy wieczór, 2 grudnia 2013 roku, w studyjnym kinie Rialto w Poznaniu, odbyło się spotkanie promocyjne poświęcone książce pt. „Fotograf z Auschwitz" w opracowaniu Anny Dobrowolskiej.

Instytut Pamięci Narodowej jest głównym partnerem wydania książki – albumu „Fotograf z Auschwitz". To pierwsza pozycja wydawnicza, która pokazuje Auschwitz, jakiego nie znamy. Opowieść wyjątkowego świadka – Wilhelma Brasse – bohatera słynnego filmu „Portrecista" – który spędził w obozie aż 5 lat i który na rozkaz Niemców fotografował więźniów do policyjnej kartoteki, robił zdjęcia eksperymentów medycznych dr. Mengele, a także fotografował oprawców w ich prywatnych sytuacjach. Dzięki tej lekturze czytelnik zobaczy Auschwitz od strony prawdziwego życia. Pozna rzeczywistość obozową i dowie się o rzeczach, o jakich być może nie słyszał – meczach piłkarskich, giełdzie towarów wymiennych, obozowym domu publicznym albo o najprawdziwszej miłości, która się tam rodziła. Wszystko to, co widział fotograf, odcisnęło na nim tak duże piętno, że po wojnie już nigdy nie wziął aparatu do rąk. Historię głównego bohatera uzupełniają narracje współwięźniów, wybrane z zasobów archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau. Wspomnienia Wilhelma Brasse zostały bogato zilustrowane poruszającymi fotografiami jego autorstwa. Książka Anny Dobrowolskiej jest pewnego rodzaju dopełnieniem filmu „Portrecista" i wspólnie z nim tworzy niezwykle interesujący i cenny materiał edukacyjny.

Spotkaniu promocyjnemu towarzyszył pokaz wzruszającego dokumentu „Portrecista", Teatr Głosów – czytanie fragmentów książki, wspomnienie o Wilhelmie Brasse i rozmowa z autorką.

Wieczór autorski Anny Dobrowolskiej uświetniła także wystawa prac – portretów ofiar obozu KL Auschwitz w wykonaniu krakowskiego artysty Artura Kapturskiego. Projekt zakłada namalowanie portretów olejnych wszystkich osób zamordowanych w obozie KL Auschwitz, a których zdjęcia zachowały się w Archiwum obecnego Muzeum Auschwitz.

Publikacja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i poparciem ze strony m.in.: Kancelarii Prezydenta, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, Domu Spotkań z Historią, Narodowego Centrum Kultury, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także wybitnych badaczy i dokumentalistów takich jak Zofia Kunert, Zygmunt Walkowski oraz dr. Stephen Cooper z California State University. Premiera wydawnictwa odbyła się 20 listopada w Warszawie.

do góry