Nawigacja

Spotkania z historią

Noc Muzeów w poznańskim oddziale IPN – „Dzieciństwo w PRL-u” – Poznań, 18/19 maja 2013

Zdarza się kilka nocy w roku, kiedy nie warto spać. Do jednej z nich niewątpliwie należy NOC MUZEÓW! Ci, którzy już tego doświadczyli – wiedzą, ci, co jeszcze nie – zobaczyli, że jest to wyjątkowe przeżycie dla dorosłych, młodzieży, a nawet dzieci.

W sobotni wieczór całe rodziny ściągały do poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który w ramach tegorocznej edycji akcji zaprosił na wspominanie dzieciństwa w PRL-u. Odwiedziło nas niemal dwa tysiące gości. Szczęściarze, którym udało się zdobyć darmowe wejściówki, w tę sentymentalną podróż wybrali się zabytkowym jelczem „Ogórkiem z korniszonkiem”. Ten odrestaurowany pojazd, który niegdyś woził poznaniaków na kursach liniowych, dziś budzi nie tylko miłe wspomnienia młodości u starszych, ale jest bardzo klimatycznym środkiem transportu, który pozwala nieco przenieść się w czasie tym młodszym.

W ten wyjątkowy wieczór oddziałowy parking zamienił się w podwórko z zabawami modnymi w PRL-u. Dorośli powspominali lata dzieciństwa i młodości, a dzieci dowiedziały się, co ich rówieśnicy robili wtedy po szkole. Najmłodsi spędzali czas, grając w pajacyka, klasy, podchody, skacząc w gumę. Po watę cukrową i oranżadę z saturatora jak za dawnych lat ustawiały się kolejki. 

Starsi z rozrzewnieniem, a młodsi ze zdumieniem zwiedzali ekspozycję rodzimych wyrobów zabawkarskich, popularnych w PRL-u: lalek celuloidowych, gumowych i szmacianych, misiów wypchanych trocinami, drewnianych klocków i mebelków, wiklinowych wózków, łóżeczek, rowerków, koników na biegunach, drewnianych i plastikowych samochodzików, autek na pedały, kolejek sterowanych przez kabel, kolekcji żołnierzyków, czasopism młodzieżowych „Płomyk” i „Płomyczek”, komiksów. Maraton z kultowymi polskimi bajkami, jak „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Koziołek Matołek”, „Porwanie Baltazara Gąbki” ucieszył nie tylko najmłodszych gości, podobnie nieskomplikowane gry planszowe popularne w epoce PRL-u bawiły całe rodziny.

Odsłaniając kulisy dzieciństwa w PRL-u, skupiliśmy się nie tylko na aspekcie zabawy, ale też pokazaliśmy tragizm tamtego okresu. Goście ze skupieniem zwiedzali wypożyczoną z łódzkiego oddziału IPN wystawę „Pro i kontra. Młodzież w Polsce Ludowej” oraz  archiwaliów ukazujących represje wymierzone w dzieci i młodzież w okresie Polski Ludowej. Wytrwali koneserzy po godzinie 22.00 mogli obejrzeć ciekawe filmy dokumentalne: „Historie nieznane” w reż. Zbysława Kaczmarka: „Bunt majowy”, „Historia zamknięta w pudełku”, „Lunatycy” oraz spektakl telewizyjny „Inka 1946” w reż. Natalii Korynckiej-Gruz.

I, jak co roku, goście oblegali archiwum IPN, z pasją zwiedzali magazyny materiałów archiwalnych i śledzili pokaz warsztatu pracy archiwisty z uwzględnieniem poszczególnych procesów, jakim podlegają materiały archiwalne (gromadzenie, ewidencjonowanie, opracowywanie, przechowywanie, konserwacja, udostępnianie, digitalizacja). 

Podczas Nocy Muzeów można było w cenach promocyjnych kupić publikacje Instytutu Pamięci Narodowej.

Do zobaczenia za rok!

do góry