Nawigacja

Spotkania z historią

Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ludzi „Solidarności” ziemi konińskiej połączona z promocją książki „NSZZ »Solidarność« Region Konin. Wybór dokumentów, tom I (1980–1981)” – Konin, 8 grudnia 2012

  • Wystąpienie przewodniczącego ZR NSZZ Solidarność Zdzisława Nowakowskiego

8 grudnia 2012 r. z inicjatywy Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Koninie, Rady Miasta Konin oraz Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym odsłonięto w Koninie na skwerze pomiędzy Rondem Solidarności a halą Rondo tablicę upamiętniającą, jak na niej napisano, „tych, którzy w 1980 r. zakładali w Konińskiem NSZZ „Solidarność” w stanie wojennym działali w podziemiu i organizacjach niezależnych, w 1989 r. tworzyli odrodzony Związek”. „Pomnik poświecony tym wszystkim, którzy w okresie totalitarnej władzy, szli wyprostowani ku wolnej Polsce. Szli wyprostowani, chociaż ówczesna władza za wszelką cenę chciała łamać im karki” – tak w swoim wystąpieniu mówił przewodniczący Zarządu Regionu Zdzisław Nowakowski. Podkreślił również, że…” poświęcamy ten pomnik także tym, którzy prowadzili swoją wojnę polsko-jaruzelską w innych organizacjach niezależnych po to, aby w 1989 r. ponownie odtworzyć to, czego zbrodniczy system nie mógł zniszczyć – Solidarność. Tę samą, nie żadną drugą czy inną Solidarność. Tę samą, którą tworzyliśmy w pamiętnym sierpniu, a w Konińskiem w październiku 1980 r.” Tablicę ufundowali: NSZZ Solidarność w Koninie i Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym.

W uroczystości brali udział m.in. parlamentarzyści RP regionu konińskiego, reprezentanci władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, księża proboszczowie konińskich parafii a także licznie zgromadzeni członkowie Związku. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej kwiaty pod tablicą złożył dyrektor poznańskiego oddziału IPN, dr Rafał Reczek. Ewa Zydorek – sekretarz KK NSZZ Solidarność, reprezentująca przewodniczącego Piotra Dudę, odczytała list skierowany do uczestników konińskich uroczystości. 

Aktu poświęcenia pomnika dokonał ksiądz prałat – wikariusz biskupi Wojciech Kochański w asyście ks. prałata Henryka Włoczewskiego oraz przyjaciela konińskiej Solidarności ks. proboszcza Grzegorza Molewskiego.

Obecni na uroczystości goście w swoich wystąpieniach również podkreślali, że pomnik jest szczególnie ważny dla młodego pokolenia, które nie będzie w stanie docenić daru wolności, nie wiedząc, jaką cenę przyszło nam za nią zapłacić.

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem zebrani udali się do restauracji „Pod Platanem” na promocję wydanej przez poznański Oddział IPN, przy współpracy z ZR NSZZ „Solidarność” w Koninie, Muzeum Okręgowym w Koninie i Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym, książki  „NSZZ »Solidarność« Region Konin. Wybór dokumentów, tom I (1980–1981)”. W trakcie spotkania o książce opowiadali: reprezentujący Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Paweł Kotlarski, dyrektor poznańskiego IPN dr Rafał Reczek oraz redaktorzy tomu – dr Waldemar Handke i dr Konrad Białecki.


 

Fot. Grzegorz Kamiński

do góry