Nawigacja

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”

Pokaz filmu Krzysztofa Nowaka „Historia wysadzona w powietrze. Dziecięca Cyfrowa Encyklopedia Wielkopolan” w ramach Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” – Poznań, 14 stycznia 2016

W czwartkowe popołudnie, 14 stycznia 2016 roku, w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Poznaniu w studyjnym kinie Rialto odbył się specjalny pokaz filmu „Historia wysadzona w powietrze. Dziecięca Cyfrowa Encyklopedia Wielkopolan” w reżyserii Krzysztofa Nowaka. Gościem specjalnym spotkania był twórca filmu Krzysztof Nowak. W projekcji filmu i dyskusji uczestniczył   także Krzysztof de Breza, inspirator projektu filmowego z serii rola elit w historii Polski  i fundator filmu.
 
Film prezentuje jeden z aspektów zagłady polskich elit narodowych w okresie II wojny światowej i czasach PRL. Historyczna rola polskiego ziemiaństwa oraz eksterminacja i wywłaszczenie rodzin ziemiańskich przez hitlerowców i komunistów PPR stanowią osnowę opowieści o grupie uczniów szkoły podstawowej, którzy szukają historycznych śladów rodziny właścicieli zrujnowanego w czasach PRL pałacu. W ten sposób przygotowują materiały do stworzenia hasła w edukacyjnym programie pod nazwą Dziecięca Cyfrowa Encyklopedia Wielkopolan.

W projekcji uczestniczyli członkowie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Poznaniu, członkowie Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Oddziału Wielkopolskiego, jak również liczni zainteresowani odkrywaniem prawdy o roli  historycznych elit,  roli polskiego ziemiaństwa w życiu narodu i Państwa  i jego tragicznych losach w ostatnim stuleciu. Na widowni obecny był także występujący w filmie Marcin Libicki, historyk, specjalista w zakresie ziemiaństwa, autor przewodnika po dworach ziemiańskich w Polsce. Była to druga,  po filmie „Zagłada ziemiaństwa polskiego” w reż. Andrzeja Gajewskiego,  projekcja filmu w kinie Rialto,  z serii rola elit w historii Polski, którego pomysłodawcą i fundatorem był Krzysztof de Breza. 

Krzysztof Nowak (ur. 29 kwietnia 1959 r.) studiował historię i socjologię na UAM, był w latach 80. uczestnikiem opozycji demokratycznej, członkiem Ruchu Młodej Polski. Od 1989 r. związał się z mediami jako dziennikarz, menedżer i producent. Od 1992 r. w Telewizji Polskiej. Był pierwszym dyrektorem Telewizji Polonia, dyrektorem TVP1, TVP2, w latach 2004–2006 kierował Oddziałem TVP S.A. w Poznaniu. Twórca i producent programów telewizyjnych. W swoim dorobku ma także autorstwo wielu filmów dokumentalnych, m.in. realizowanych we współpracy z samorządem wojewódzkim i miejskim: „Ułani Andersa. Historia 15 Pułku Ułanów Poznańskich” oraz nagrodzonego przez Marszałka Województwa „Zdobycie Ławicy” o Powstaniu Wielkopolskim.

14 stycznia 2016 r., czwartek, godz.17.00
Poznań, Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38

do góry