Nawigacja

Przystanek Historia – Leszno

Dyskusja nad książką „Drezdeński szafot” w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. S. Grochowiaka – Leszno, 6 grudnia 2016

W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie odbyło się spotkanie dyskusyjne wokół książki „Drezdeński szafot”

We wtorkowy wieczór, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie odbyło się spotkanie dyskusyjne wokół książki pod redakcją naukową dr. Rafała Sierchuły pt. „Drezdeński szafot”  z udziałem autorów artykułów zamieszczonych w książce,  ks. dr. Jarosława Wąsowicza SDB i Jerzego Zielonki. Spotkanie moderował Rafał Sierchuła

Tytuł książki nawiązuje do kompleksu sądowo-więziennego przy placu Monachijskim w Dreźnie. W latach 1942–1944 wykonano tu – przez zgilotynowanie – 84 wyroki śmierci wydane przez Wyższy Sąd Krajowy w Poznaniu na uczestników polskiej konspiracji niepodległościowej.

Książka z jednej strony ukazuje funkcjonowanie w czasie okupacji systemu prawnego III Rzeszy oraz niemieckiego sądownictwa na terenie Kraju Warty, z drugiej – przywraca pamięć o żołnierzach i organizacjach prowadzących antyniemiecką działalność podziemną.

6 grudnia 2016, wtorek, godz. 18:00
CE IPN „Przystanek Historia” w MBP im. Grochowiaka
Leszno, ul. Bolesława Chrobrego 17, Galeria Lochy

do góry