Nawigacja

Przystanek Historia – Leszno

Dyskusja wokół książki Piotra Semki „My reakcja. Emocje antykomunistów 1944–1956” z udziałem autora – Leszno, 31 stycznia 2017

W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie odbyło się spotkanie z Piotrem Semką.

Rozmowę z autorem książki „My reakcja. Emocje antykomunistów 1944–1956” poprowadziła dr Agnieszka Łuczak, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu.  Książkę opublikowało Wydawnictwo ZYSK I S-KA.

„My reakcja. Emocje antykomunistów 1944–1956” Piotra Semki to opowieść o świecie ludzi, którzy odrzucili powojenny komunizm. Książka skierowana do czytelnika, który chciałby zrozumieć, przed jakimi dylematami stali Polacy wierni idei niepodległości, utożsamiający się z Kościołem katolickim i przeciwstawiający się dominacji przywiezionego z Moskwy marksizmu. To książka dla tych, którzy podjęli kult Żołnierzy Wyklętych. 

Autor przyjął wizję inną niż ukazywanie lat stalinowskich poprzez kolejne etapy działań PZPR, zetempowskich pochodów, a potem rozliczeń pomiędzy byłymi marksistami. W książce głos mają nie tylko dokumenty i wydobyte z archiwów wspomnienia, lecz przede wszystkim żywi ludzie. Do niektórych Piotr Semka dotarł w ostatniej chwili.

Zdjęcia: MBP w Lesznie

CE IPN „Przystanek Historia” w MBP im. Grochowiaka
Leszno, ul. Bolesława Chrobrego 17, Galeria Lochy

do góry