Nawigacja

Książki – Poznań

Nie można uśmiercić nadziei. Reminiscencje śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w Wielkopolsce 1984–1989

Nie można uśmiercić nadziei. Reminiscencje śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w Wielkopolsce 1984–1989, pod red. Waldemara Handkego i Jarosława Wąsowicza SDB, Poznań 2009, 192 s.

Nakład wyczerpany

W październiku 2009 r. minie 25 lat od uprowadzenia i bestialskiego zamordowania kapelana „Solidarności” – ks. Jerzego Popiełuszki. Niniejsza publikacja jest pierwszą próbą ukazania reakcji społeczeństwa Wielkopolski na to wydarzenie oraz reminiscencji tych zdarzeń w kolejnych latach, aż do przełomowego roku 1989, kiedy w Polsce rozpoczęły się przemiany ustrojowe.

Tytuł książki nawiązuje do słów ks. Popiełuszki wypowiedzianych podczas jednego z jego kazań. Rzeczywiście, uprowadzenie ks. Jerzego i jego śmierć najpierw wywołały szok i przygnębienie w środowiskach identyfikujących się z opozycją polityczną i Kościołem katolickim. Potem, z czasem coraz mocniej, postać ks. Popiełuszki stawała się inspiracją wielu niezależnych przedsięwzięć. Duchowa spuścizna po nim podtrzymywała i wzmacniała nadzieję na zmianę ówczesnej rzeczywistości politycznej.

Chcielibyśmy, żeby nasza praca przyczyniła się chociaż w małym stopniu do odkrycia nieznanych dotąd wątków związanych z tragicznymi wydarzeniami sprzed 25 lat, dotyczącymi ks. Jerzego Popiełuszki. Odświeży pamięć nie tylko o bohaterskim kapelanie „Solidarności” i ludziach, którzy z jego postawy czerpali inspirację do walki z systemem totalitarnym, ale również o sprawcach represji i zbrodni: funkcjonariuszach MSW, MO i SB, członkach centralnych, wojewódzkich i terenowych instancji PZPR, których postawa, jak możemy przekonać się z wnikliwej lektury niniejszego opracowania, stwarzała odpowiedni klimat zbrodniczej działalności władz PRL.

Ze słowa wstępnego dr. Waldemara Handkego i ks. Jarosława Wąsowicza SDB

Publikacja powstała przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Inspektorią Pilską Towarzystwa Salezjańskiego. Ideą wydawnictwa jest służba „pro publico bono”, dlatego książka ta nie jest dostępna w oficjalnym obiegu wydawniczym, lecz dystrybuowana nieodpłatnie do szkół i innych instytucji na terenie województwa.

 

Gdzie kupić publikacje:

Poznań

do góry