Nawigacja

Aktualności

Wyróżnienie dla Kamila Hypkiego z Radia Zachód w Konkursie na Najlepszą Audycję Historyczną Roku

Wyróżniono reportaż o Wydarzeniach Zielonogórskich

21 listopada 2017 r. w siedzibie Oddziału IPN w Białymstoku odbyła się uroczysta gala V edycji Ogólnopolskiego Konkursu IPN na Najlepszą Audycję Historyczną Roku.

Poza głównymi nagrodami, Jury przyznało także trzy wyróżnienia specjalne, z których jedno otrzymał dziennikarz współpracujący z poznańskim oddziałem IPN: Kamil Hypki z Radia Zachód za reportaż „Wydarzenia, których nie znacie...” Wyróżniony materiał opowiada o proteście ulicznym tysięcy mieszkańców Zielonej Góry, którzy 30 maja 1960 r. wystąpili przeciwko eksmisji Domu Katolickiego. Nagrodę dla Kamila Hypkiego ufundował Dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek.

Fot. Marta Chmielińska-Jamroz


W 2013 r. po raz pierwszy odbył się Ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Audycję Historyczną Roku, który organizowany jest w białostockim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Celem konkursu jest wyróżnianie i promowanie najnowszej historii Polski w formie ambitnej twórczości radiowej i telewizyjnej. Audycje radiowe lub telewizyjne są oceniane w następujących kategoriach: Wydarzenie – audycje poświęcone określonemu wydarzeniu lub procesowi historycznemu – Grand Prix Prezesa IPN; Losy – audycje poświęcone indywidualnym losom bohaterów uczestników i świadków zdarzeń i procesów historycznych – Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego; Historia regionalna – audycje poświęcone historii regionalnej obejmującej zasięg działania Oddziału IPN w Białymstoku – Nagroda Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku. Pięcioosobowe Jury konkursu składa się z renomowanych dziennikarzy oraz historyków pracujących w IPN.


Kamil Hypki (ur. 1979) – dziennikarz i publicysta radiowy. Absolwent Uniwersytetu Zielonogóskiego. Od 1997 roku związany z Radiem Zachód. obecnie zastępca redaktora naczelnego. Twórca cyklu audycji historycznych „HIstorie pisane na nowo...”, w których porusza tematy związane z historią najnowszą regionu i kraju. Działa społecznie w Towarzystwie Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Reportaż „Wydarzenia, których nie znacie...” opowiada o 30 maja 1960 roku, kiedy to pięć tysięcy mieszkańców Zielonej Góry wystąpiło przeciwko komunistycznej władzy. Pretekstem była eksmisja Domu Katolickiego, który służył do organizowania życia społecznego i kulturalnego oraz nauki religii. Był to jeden z największych protestów antypaństwowych między 1956 a 1970 rokiem. Kilkuset uczestników Wydarzeń Zielonogórskich trafiło do więzień. Wielu z nich nie doczekało rehabilitacji, władze zrobiły wszystko, by historia zniknęła z powszechnej pamięci. Audycja dokumentalna „Wydarzenia, których nie znacie...” powstała w oparciu o wspomnienia uczestników zajść z 30 maja 1960 roku oraz dokumenty archiwalne. Jest swego rodzaju hołdem złożonym osobom, których w wyniku działalności komunistycznych władz dotknęły represje w związku z Wydarzeniami Zielonogóskimi.

 

 

do góry