Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego – Śrem, 13 września 2020

13 września 2020 r. w Parku Śremskich Odlewników w Śremie odbyły się uroczystości odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Uroczystość poprzedziła msza św. w kościele pw. Madrości Bożej w Śremie.

Pomnik powstał z inicjatywy stowarzyszenia Komitet Obywatelski w Śremie. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu ufundował tablicę memoratywną na pomniku, który w całości został zaprojektowany przez znanego poznańskiego artystę – rzeźbiarza Rafała Nowaka. Popiersie zostało wykonane w pracowni odlewniczej Garstka Studio w Szymanowie.

Uroczystości odsłonięcia pomnika odbyły się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowii Mazowieckiej. Instytut Pamieci Narodowej Oddział w Poznaniu reprezentowali Dyrektor dr hab. Rafał Reczek oraz Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Wojciech Chałupka.

do góry