Nawigacja

Aktualności

Wręczenie Nagród im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego – Poznań, 25 września 2020

Z okazji przypadającego 30 września Dnia Archiwisty, przyznane zostały po raz trzeci nagrody im. profesora Stanisława Nawrockiego. Wyróżnienia dla najlepszych archiwistów województwa wielkopolskiego za całokształt pracy i wybitne osiągnięcia wręczył wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

W tym roku na wniosek Kapituły nagrodę otrzymali:

  • nagroda główna: prof. UAM dr hab. Magdalena Biniaś-Szkopek (Wydział Historii UAM, Biblioteka Kórnicka PAN)
  • nagroda dla młodego archiwisty: dr Zuzanna Jaśkowska-Józefiak (Wydział Historii UAM)
  • nagroda za całokształt dorobku: Aleksandra Cylka-Lewandowska (Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu).

Ponadto Kapituła zawnioskowała o wyróżnienie: Zofii Wojciechowskiej (Archiwum Państwowe w Poznaniu) oraz Stefana Olejniczaka (Archiwum Państwowe w Poznaniu).

Podczas uroczystości zaprezentowana została okolicznościowa wystawa przedstawiająca zbiory należące do Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego.  Prezentowane materiały to między innymi karty personalne, odpisy ukończenia uczelni wyższych czy potwierdzenia pracy w okresie wojny. Przedstawione dokumenty dotyczą nauczycieli wielkopolskich szkół przed i po wojnie - Konstancji Swiniarskiej, Gustawa Fibigera, Włodzimierza Bielajewa, Stanisława Tołpy, Leona Argasińskiego i Aleksandra Tarnawskiego.


6 listopada 2017 r. ustanowiono Nagrodę im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego, której organizatorem jest Wojewoda Wielkopolski we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Archiwum Państwowym w Poznaniu i Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

Nagroda będzie przyznawana w trzech kategoriach: nagroda główna, nagroda dla młodych archiwistów, nagroda za całokształt dorobku archiwalnego.

Profesor Stanisław Nawrocki (1925–2000) był wieloletnim pracownikiem Archiwum Państwowego w Poznaniu (w latach 1973–1974 dyrektorem, od 1974 do emerytury wicedyrektorem), w latach 1974–2000 docentem kontraktowym i profesorem kontraktowym na UAM w Poznaniu oraz od 1975 r. wykładowcą w Archiwalnym Studium Podyplomowym przy Instytucie Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu. Od 1993 r. z nominacji Senatu UAM był kuratorem Archiwum Uniwersyteckiego. Specjalizował się w historii Wielkopolski XIX i XX wieku, szeroko pojętej archiwistyce i komputeryzacji zbiorów archiwalnych. Był współautorem lub współedytorem wielu inicjatyw edytorskich (np. nowożytnych inwentarzy mieszczan poznańskich) z zakresu wielkopolskiej regionalistyki i krajowej archiwistyki. We własnych badaniach skupiał się m.in. na zagadnieniach rozwoju przemysłu w Polsce, uwłaszczenia chłopów wielkopolskich i okupacji niemieckiej 1939–1945 w Wielkopolsce. Opracował lub zredagował syntezy dziejów kilku wielkopolskich miast. Publikował również teksty z zakresu opieki nad archiwami zakładowymi, czy problemem opracowywania bądź brakowania akt. Współtwórca w 1965 r. i prezes w latach 1972–1993 Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, od 1983 do 1999 prezes Towarzystwa Miłosników Miasta Poznania, wieloletni członek Oddziału Poznańskiego PAN, Instytutu Zachodniego, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Komisji Badania Zbordni na Narodzie Polskim Instytutu Pamięci Narodowej, przez ponad 20 lat członek Rady Archiwalnej – organu doradczego Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Pochowany został z honorami akademickimi na Cmentarzu Parafialnym w Poznaniu-Naramowicach.

do góry