Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy poświęconej Związkowi Inwalidów Wojennych RP – Poznań, 23 września 2020

W dniu 23 września 2020 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej 100. rocznicę powstania Związku Inwalidów Wojennych RP w Poznaniu i udział inwalidów wojennych w obronie Ojczyzny. Tablica została umieszczona na filarze nowoczesnego budynku, wybudowanego w 1997 r. z inicjatywy prezesa Zarządu Wojewódzkiego ZIW RP w Poznaniu ppłk. Tadeusza Paczka i we współpracy z poznańską firmą „Ataner” Sp. z o.o. W jednym z jego pomieszczeń zorganizowano biuro i obecną siedzibę poznańskiego ZIW RP. Przed laty w tym miejscu mieściła się międzywojenna siedziba Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZIW RP – Dom Inwalidy, która została zburzona w czasie walk o Poznań w 1945 r.

Zgromadzonych gości przywitała prezes ZIW RP Elżbieta Kazubska, która przedstawiła krótki historyczny rys funkcjonowania związku, podkreślając ofiarność i waleczność jego członków na frontach obu wojen światowych.

Odlew tablicy jest autorstwa Romana Kosmali, cenionego poznańskiego artysty-rzeźbiarza. Jej projekt oraz treść uzyskały pozytywną opinię Prezesa IPN w zakresie powstania nowych, trwałych upamiętnień symbolizujących walkę i męczeństwa narodu polskiego.

W imieniu Dyrektora Oddziału IPN w Poznaniu dr. hab. Rafała Reczka, symboliczną wiązankę kwiatów pod tablicą złożył pracownik OBUWIM IPN dr Tomasz Ceglarz.

  • Prezes Zarząd Głównego ZIW RP w Warszawie
do góry