Nawigacja

Aktualności

Konferencja „Straże Pożarne. Udział Wielkopolan w III Powstaniu Śląskim” – Nowy Tomyśl, 30 września 2021

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, WSPiA im. Mieszka I w Poznaniu – Wydział Zamiejscowy w Nowym Tomyślu oraz ZS nr 2 im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Tomyślu, Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach zaprosili na konferencję naukową „Straże Pożarne. Udział Wielkopolan w III Powstaniu Śląskim”, która odbyła się 30 września 2021 r. w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I, Wydział Zamiejscowy w Nowym Tomyślu. Konferencja wpisała się w ramy obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego.

W spotkaniu uczestniczyła liczna grupa słuchaczy na czele ze starostą nowotomyskim Andrzejem Wilkońskim. Podczas konferencji Dariusz Czarnecki przekazał do Oddziałowego Archiwum IPN w Poznaniu spuściznę swojego ojca śp. Henryka Czarneckiego – więźnia Jaworzna, uhonorowanego tutyłem Świadka Historii.

Program konferencji :

  • Danuta Janakiewicz-Oleksy „Wilhelm Blacha – strażak, żołnierz, uczestnik powstań śląskich i działacz sportowy. Polskie dążenia narodowe na Górnym Śląsku w I połowie XX w.”
  • Paweł K. Gąsiorczyk „Kilka uwag na temat III Powstania Śląskiego – tło, przebieg i rezultat.”
  • Dariusz Falecki „Udział strażaków w powstaniach śląskich.”
  • Hubert Koler „Wielkopolskie Straże Pożarne w nowej Polskiej rzeczywistości.”
  • Zdzisław Kościański „Wielkopolanie w III Powstaniu Śląskim.”
do góry