Nawigacja

Aktualności

Promocja książki dr. Adama Pleskaczyńskiego „Wartheland. Dzieje zbrodni” – Gdynia, 2 października 2021

Podczas XIII Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbyła się promocja wydanego przez IPN albumu „Wartheland. Dzieje zbrodni” autorstwa pracownika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu dr. Adama Pleskaczyńskiego. O publikacji z autorem rozmawiał dr Marek Szymaniak – zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

W trakcie spotkania Adam Pleskaczyński podkreślił, że publikacja konfrontuje ze sobą różne światy: świat ginących i prześladowanych Polaków, eksterminowanych Żydów, a także uprzywilejowanych Niemców, wśród których również istniały wewnętrzne podziały.

„Twoja książka pokazuje, że zawężanie pojęcia [Zbrodnia Pomorska] do Pomorza nie jest do końca właściwe, ponieważ ma swoje wyraźne odbicie w Wielkopolsce [...] Pomorze i Wielkopolska to były miejsca bestialskiego mordowania Polaków na skalę masową [w czasie II wojny światowej]” – podkreślał dr Marek Szymaniak.

Zasadniczym celem obszernego, monograficznego albumu jest upowszechnienie wiedzy o funkcjonowaniu w Wielkopolsce i na ziemi łódzkiej „wzorcowego okręgu Rzeszy”, w którym prowadzona była najbardziej rasistowska i bezwzględna polityka narodowościowa spośród wszystkich obszarów bezpośrednio wcielonych do Niemiec. Naziści przeprowadzili tu najbardziej powszechne i brutalne przesiedlenia ludności oraz zainicjowali bezprecedensową i totalną eksterminację Żydów w pierwszym nazistowskim obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem. Reichsgau Wartheland był poligonem doświadczalnym narodowego socjalizmu, gdzie ludność nie niemiecka pozbawiona została wszelkich praw ludzkich, ograbiona z majątku i poddana eksterminacji.

W trakcie dwuletniej pracy nad książką autor zebrał imponującą kolekcję siedmiu tysięcy fotografii, w publikacji wykorzystano ponad tysiąc z nich. W większości są to zdjęcia dotąd niepublikowane lub publikowane w bardzo ograniczonym zasięgu. Książka składa się z ośmiu rozdziałów, w których za pomocą obszernych opisów i komentarzy przedstawiono dzieje Kraju Warty z perspektywy ludności polskiej, żydowskiej i niemieckiej.

do góry