Nawigacja

Aktualności

Między Wschodem a Zachodem. Ryszard Kukliński dla Polski – Poznań, 17 listopada 2021

Zbliżająca się 40. rocznica wybuchu stanu wojennego w Polsce to wyjątkowa okazja do przywołania polskiego bohatera, pułkownika Ryszarda Kuklińskiego działającego pod pseudonimem Jack Strong. To właśnie on, kiedy poznał plany strategiczne zakładające ewentualną wojnę nuklearną państw Układu Warszawskiego zależnych od ZSRR z krajami NATO, zdecydował się w 1971 r. nawiązać kontakt z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA). Pełnił wówczas funkcję zastępcy szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Przez dziesięć lat współpracy przekazał ponad czterdzieści tysięcy kopii tajnych dokumentów, zapobiegając w ten sposób światowemu konfliktowi.

Temat jego działań, w kontekście sytuacji geopolitycznej w latach 70., przybliży dr Filip Frąckowiak – dyrektor Izby Pamięci Generała Kuklińskiego w Warszawie, podczas spotkania 17 listopada 2021 r. o godz. 10:00 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Poznaniu.

Wydarzenie odbędzie się w reżimie sanitarnym. W związku z ograniczoną liczbą miejsc, zgłoszenia proszę przesyłać na adres: anna.chmielewska-metka@ipn.gov.pl

do góry