Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „Wartheland. Dzieje zbrodni” – Łódź, 9 listopada 2021

9 listopada, a więc dokładnie w osiemdziesiątą drugą rocznicę przyłączenia ziemi łódzkiej do Kraju Warty, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zorganizowały prezentację albumu „Wartheland. Dzieje zbrodni” autorstwa dr. Adama Pleskaczyńskiego z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu. W spotkaniu uczestniczyła liczna grupa przybyłych gości, a wśród nich m.in. dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi Barbara Czajka oraz dyrektorzy łódzkiego i poznańskiego oddziału IPN – dr hab. Dariusz Rogut i dr hab. Rafał Reczek.


W pierwszej części spotkania odbyła się dyskusja dr. hab. Janusza Wróbla z autorem książki, którą poprowadziła dr Joanna Żelazko z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Dr hab. Janusz Wróbel podkreślił innowacyjny charakter publikacji, która w atrakcyjnej graficznie formie, z wykorzystaniem setek archiwalnych fotografii przedstawia historię i charakter utworzonego przez Niemców Okręgu Rzeszy Kraj Warty. Autor opowiedział o specyfice Reichsgau Wartheland oraz o kulisach powstawania publikacji i problematyce odnajdywania i identyfikowania zdjęć z okresu okupacji.


W drugiej części spotkania wzięła udział publiczność. Jako pierwszy głos zabrał prof. Witold Kulesza, wybitny prawnik zajmujący się problematyką zbrodni nazistowskich, były dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W błyskotliwym przemówieniu pogratulował Instytutowi Pamięci Narodowej i autorowi wydania książki, którą określił mianem dzieła. Zaznaczył, że publikacja o takim charakterze i takiej formie ma szczególne znaczenie dla dzisiejszych i przyszłych pokoleń. Dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał  Reczek poinformował o planach wydania książki w języku angielskim i niemieckim oraz jej dystrybucji w opiniotwórczych środowiskach świata zachodniego. Dyrektor łódzkiego oddziału IPN Dariusz  Rogut zapowiedział, że kolejnym etapem promocji albumu na terenie Łodzi będzie prezentacja wystawy plenerowej „Wartheland. Dzieje zbrodni”, która jeszcze w tym miesiącu stanie na placu w pobliżu łódzkiej katedry.

 

do góry