Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Tu rodziła się opozycja” (między czerwcem 1976 a sierpniem 1980) – Nowy Tomyśl, 23 listopada-20 grudnia 2021

W 45. rocznicę wydarzeń w Radomiu i Ursusie, Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował w Nowym Tomyślu na Placu Niepodległości wystawę dotyczącą niełatwych zagadnień budzącej się opozycji w drugiej połowie lat siedmdziesiątych. Współorganizatorem prezentacji wystawy jest Nowotomyski Ośrodek Kultury. Otwarcia wystawy dokonali: Beata Baran, dyrektor NOK oraz dr hab. Rafał Reczek, dyrektor IPN Oddział w Poznaniu.

Bezpośrednią przyczyną przemian społecznych i zmian w świadomości, które zaowocowały procesem konsolidacji opozycji, była niezmiernie trudna sytuacja ekonomiczna w naszym kraju. Niezadowolenie wyrażano poprzez napisy na murach, druk ulotek i wieszanie afiszów o charakterze antypaństwowym, a także głośne krytykowanie posunięć władz, doprowadzając do masowych akcji strajkowych.

Wystawa obejmuje pięć ekspozytorów (piętnaście plansz) z których trzy poświęcone są zagadnieniom ogólnopolskim, a dwie odnoszą się do zagadnień lokalnych, wielkopolskich.

Koordynatorem wystawy jest Anna Chmielewska-Metka: anna.chmielewska-metka@ipn.gov.pl, tel. 61 835 69 52.

do góry